Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2019, 14:00

Kanadské aerolínie prehrali kuriózny spor. Manželský pár vysúdil slušné odškodné

Manželia sa sťažovali, že aerolínei nedostatočne informujú vo francúzštine.

Kanadské aerolínie prehrali kuriózny spor. Manželský pár vysúdil slušné odškodné
Zdroj: Reuters

Letecká spoločnosť Air Canada prehrala súdny spor, v ktorom čelila obvineniu zo zanedbávania francúzštiny. Obvinil ju z toho francúzsky hovoriacej pár z Ontária, ktorý vysúdil ako odškodné 21-tisíc kanadských dolárov.

Sudca aerolíniám tiež nariadil, že musí manželom Michelovi a Lynde Thibodeauovým poslať list s ospravedlnením za porušenie ich jazykových práv. Francúzština je popri angličtine v Kanade oficiálnym jazykom.

Thibodeauovci zažalovali aerolínie v roku 2016 za porušenie zákona o dvojjazyčnosti a dokazovali to 22 sťažnosťami. Napríklad im vadilo, že na spone bezpečnostného pásu na sedadlách je vyryté len slovo lift - zdvihni, nie jeho francúzsky ekvivalent.

A tiež je vraj chybné, že pod slovami ako exit sú francúzske ekvivalenty menším písmom než anglické výrazy. Medzi sťažnosťami bolo aj to, že ohlásenie letu do Montrealu, kam manželia leteli, bolo v angličtine oveľa podrobnejšie ako vo francúzštine.

"Air Canada systematicky porušuje jazykové práva frankofónnych občanov," uviedla dvojica v zhrnutí svojich sťažností.

Sudca v Ottawe súhlasil s tým, že letecká spoločnosť "nedodržala svoje lingvistické povinnosti". Air Canada sa obhajovala tvrdením, že Thibodeauovci interpretujú požiadavky na jazykovú vyváženosť príliš striktne.

Kanadský jazykový zákon požaduje, aby postavenie angličtiny a francúzštiny bolo úplne rovnocenné.

Michel Thibodeau v rozhovore s kanadskou stanicou CBC povedal, že je so súdnym rozhodnutím spokojný. Dúfa vraj, že Air Canada situáciu napraví.

Francúzština je v Kanade rodným jazykom asi pätiny z jej 37 miliónov občanov. Najviac ich žije v provincii Quebec.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.