Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2019, 16:09

Briti protestovali proti Johnsonovi. Jeho krok označujú za nedemokratický

Podľa organizátorov sa mali protesty uskutočniť na viac ako 30 miestach.

Briti protestovali proti Johnsonovi. Jeho krok označujú za nedemokratický
Zdroj: Reuters

Tisíce ľudí dnes v Británii protestovali proti rozhodnutiu premiéra Borisa Johnsona, ktorý tento týždeň ohlásil niekoľkotýždňové prerušenie práce britského parlamentu pred termínom brexitu, teda pred 31. októbrom.

Demonštranti sa zhromaždili neďaleko Johnsonovho sídla v Downing Street 10 v centre Londýna, ale napríklad aj v Belfaste, Yorku a v ďalších mestách, uviedla agentúra AP.

V britskej metropole vykrikovali protestujúci heslá ako "Borisovi Johnsonovi, Hanbi sa!". Niektorí držali transparenty s nápisom "Zastavte puč!" poukazujúcim na to, že považujú premiérov krok za ohrozenie demokracie.

Podľa organizátorov sa mali protesty uskutočniť na viac ako 30 miestach po celom Anglicku, Škótsku, vo Walese aj v Severnom Írsku.

V západoanglickém Exeteri sa demonštrácie zúčastnila aj 55-ročná lekárnička Bridie Waltonová, ktorá vyhlásila, že išlo o jej vôbec prvú demonštráciu v živote. "Nikto nehlasoval pre diktatúru," zverila sa agentúre AP a odsúdila prerušenie práce parlamentu.

Johnson vyvolal na domácej politickej scéne pobúrenie, keď oznámil niekoľkotýždňové prerušenie práce britského parlamentu pred termínom brexitu.

Jeho kritici sa snažia tento krok zvrátiť súdnou cestou, napríklad súd v škótskom Edinburghu však zablokovanie parlamentu odmietol predbežne zakázať.

Kráľovná Alžbeta II. v stredu na odporúčanie predsedu vlády nariadila, aby bola v druhom septembrovom týždni ukončená aktuálna parlamentná schôdza, pričom nová má začať 14. októbra.

Na konci októbra má Británia vystúpiť z EÚ, či už s brexitovou dohodou, alebo bez nej, a nariadená parlamentná pauza teda značne obmedzí zákonodarcom priestor na to, aby do brexitového procesu zasiahli.

Množstvo poslancov však dáva najavo odhodlanie konať, akonáhle sa zídu po letnej prestávke, čo bude v utorok 3. septembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.