Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2019, 11:14

"Nevidieť, kde končí oceán a začína cesta." Hurikán Dorian pustoší Bahamy

Hurikán zotrvá nad karibskými ostrovmi pravdepodobne až do utorka, pretože sa pohybuje veľmi pomaly.

"Nevidieť, kde končí oceán a začína cesta." Hurikán Dorian pustoší Bahamy
Zdroj: Reuters

Hurikán Dorian pokračoval v noci na dnes v pomalom prechode cez severnú časť súostrovia Bahamy. Jedna z najsilnejších atlantických búrok v histórii na ostrovoch strhávala strechy domov, prevracala autá, lámala stromy a stožiare elektrického vedenia a spôsobila rozsiahle záplavy, informovala dnes agentúra AP.

Hurikán v nedeľu zosilnel na piaty, najvyšší stupeň s víchrom s rýchlosťou takmer 300 kilometrov za hodinu. Počas noci na dnešok vietor zľahka zoslabol na 265 kilometrov za hodinu, úrady na Bahamách však vyzývajú občanov, aby naďalej zotrvali v núdzových úkrytoch.

​Z postihnutých bahamských ostrovov zatiaľ prichádza len málo správ; na mnohých miestach boli totiž prerušené dodávky elektriny a obmedzený je aj prístup k internetu. Dá sa však predpokladať, že hurikán pripraví mnoho miestnych obyvateľov o domovy, uviedla agentúra AP.

"Došlo k obrovským škodám na majetku a infraštruktúre. Našťastie zatiaľ nemáme správy o žiadnych stratách na životoch," vyhlásila v nedeľu predstaviteľka bahamského ministerstva cestovného ruchu a letectva Joy Jibriluová.

​​Ako prvý pocítili dopad hurikánu v nedeľu bahamské ostrovy Abaco, potom sa živel presunul nad ostrov Grand Bahama. Podľa meteorológov bude hurikán pravdepodobne sužovať súostrovie až do utorkového rána vzhľadom k tomu, že postupuje veľmi pomaly - rýchlosťou iba 1,6 kilometra za hodinu.

Hurikán Dorian zasiahol Bahamy:

Jibriluová a vládny hovorca Kevin Harris uviedli, že dostali od obyvateľov ostrovov Abaco videonahrávky, na nich sú vidieť domy s chýbajúcimi časťami striech, strhané drôty elektrického vedenia a záplavová voda dosahujúce výšku automobilových striech.

Bahamský premiér Hubert Minnis vyhlásil, že v niektorých oblastiach ostrovov Abaco "nie je zrejmý rozdiel medzi tým, kde je oceán a kde začínajú cesty".

Búrka mieri od Bahám na západ k americkému pobrežiu. Guvernér Južnej Karolíny Henry McMaster v nedeľu nariadil evakuáciu celého pobrežia štátu; opatrenie sa týka 830-tisíc ľudí.

O niekoľko hodín neskôr vyhlásil povinnú evakuáciu atlantického pobrežia aj guvernér štátu Georgia Brian Kemp. Povinne sa budú tiež musieť evakuovať obyvatelia záplavových častí Floridy. Vo všetkých troch spomenutých štátoch bol už vyhlásený stav núdze.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.