Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2019, 20:04 Aktualizované dňa 03.09.2019 o 21:15

Hnutie piatich hviezd podporilo vytvorenie vlády s Demokratickou stranou

Novú vládnu koalíciu schválili členovia Hnutia piatich hviezd v internetovom hlasovaní.

Hnutie piatich hviezd podporilo vytvorenie vlády s Demokratickou stranou
Zdroj: Reuters

Členovia talianskeho vládneho Hnutia piatich hviezd (M5S) podľa agentúry ADN Kronos podporili v internetovom hlasovaní vytvorenie vlády s Demokratickou stranou.

Potvrdil to tiež vodca M5S Luigi Di Maio. Výsledok hlasovania odstránil prekážku pre zostavenie vlády, ktorú povedie úradujúci premiér Giuseppe Conte.

Online hlasovanie

Pre spojenie M5S s doposiaľ opozičnou stredoľavicovou Demokratickou stranou (PD) sa na webovej platforme Rousseau vyslovilo 79,3 percenta z viac ako 63-tisíc hlasujúcich.

Výsledok znamená, že Conte môže dokončiť zostavovanie vlády a predložiť prezidentovi Sergiovi Mattarellovi zoznam navrhnutých ministrov.

Podľa talianskej agentúry ANSA to Conte urobí zrejme v stredu večer. Potom vláda musí získať dôveru v oboch komorách parlamentu. Funkčné novú vládu by tak Taliansko mohlo mať už koncom tohto týždňa.

Členovia M5S mali možnosť odovzdávať hlasy od 9:00 do 18:00 SELČ.

Krátko po začiatku hlasovania šéfovia oboch strán vznikajúcej koalície oznámili, že sa dohodli na spoločnom programe a zverejnili jeho obsah.

Nástroj priamej demokracie

Di Maio odkázal, že v programe sú obsiahnuté všetky priority jeho strany a členom strany preto odporučil, aby na internete vládu podporili.

Medzi hlavné požiadavky M5S patrilo napríklad zavedenie zákonom garantovanej minimálnej mzdy, zníženie vedľajších mzdových nákladov, reforma justície, schválenie zákona o konflikte záujmov alebo zníženie počtu zákonodarcov v parlamente.

Okrem toho sa strany zhodli na zvýšení investícií do školstva, vedy a sociálneho zabezpečenia alebo na tom, že systém udeľovania koncesií na prevádzkovanie diaľnic prejde dôkladnou revíziou.

Platformu Rousseau používa M5S pri rozhodovaní o dôležitých otázkach ako nástroj priamej demokracie, o smerovaní strany tak rozhoduje členská základňa, ktorá má okolo 115-tisíc ľudí.

V poslednej dobe hnutia, označované v médiách často ako populistické, nechalo týmto spôsobom hlasovať napríklad o ďalšom osude predsedu Di Maia potom, čo strana utrpela debakel pri májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Salviniho plán

Conteho predchádzajúca vláda sa rozpadla v auguste po tom, čo pokračovanie vo vládnej koalícii odmietla protiimigračná strana Liga.

Jej šéf Salvini chcel vystúpením z koalície vyvolať predčasné parlamentné voľby, populisti sa však prekvapivo dohodli na spolupráci so svojím doterajším politickým rivalom PD.

Premiér Conte na facebooku zverejnil video, v ktorom členov Hnutia piatich hviezd vyzval, aby koalíciu podporili, pretože to podľa neho je "správne riešenie" pre Taliansko.

"Chápem vaše pochybnosti, ale je tu jedinečná príležitosť ukázať, že môžeme túto krajinu naozaj rázne reformovať a uskutočniť skutočne výnimočné veci," odkázal.

Podľa prieskumu agentúry SWG zverejnenom pred hlasovaním novú vládu podporovalo 51 percent členov Hnutia piatich hviezd, čo naznačovalo tesný výsledok.

Naopak medzi členmi PD má podľa tohto prieskumu kabinet podporu 69 percent respondentov. Platforma Rousseau od rána zažívala obrovský nápor záujemcov o hlasovaní a často bola nedostupná, uviedla agentúra APA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.