Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2019, 23:48 Aktualizované dňa 03.09.2019 o 23:58

Johnson utrpel porážku, parlament chce zabrániť brexitu bez dohody

Premiér nechá parlament hlasovať o možnosti vypísania predčasných volieb.

Johnson utrpel porážku, parlament chce zabrániť brexitu bez dohody
Zdroj: Reuters

Britskí poslanci dnes napriek vláde presadili na stredajší program Dolnej snemovne diskusiu o návrhu zákona proti brexitu bez dohody.

Norma ukladá premiérovi Borisovi Johnsonovi, aby za určitých okolností požiadal Európsku úniu o odklad odchodu krajiny zo únie do januára budúceho roka.

Johnson v reakcii na vládnu porážku, ku ktorej prispelo aj niekoľko poslancov z jeho Konzervatívnej strany, oznámil, že nechá parlament hlasovať o možnosti vypísania predčasných volieb.

Dnešné uznesenie o tom, či v stredu oproti zavedenej praxi zaradiť na program rokovania snemovne zákon proti brexitu bez dohody podporilo 328 poslancov, proti bolo 301.

Corbyn voľby nepodporí 

Podľa Sky News hlasovalo proti vláde 21 poslancov Konzervatívnej strany, ktorým teraz hrozí vylúčenie z poslaneckého klubu, a kabinet naopak podporili dvaja opoziční labouristi.

Šéf labouristov Jeremy Corbyn po hlasovaní oznámil, že jeho strana predčasné voľby nepodporí, pokiaľ nebude isté, že bude zákon proti brexitu bez dohody schválený.

Pre predčasné voľby by sa museli vysloviť dve tretiny všetkých poslancov a podpora labouristov je tak kľúčová.

Rýchle schválenie normy

Teraz sa budú odporcovia brexitu bez dohody snažiť dosiahnuť čo najrýchlejšie schválenie normy, ktorá ešte musí prejsť hornou komorou parlamentu, Snemovňou lordov.

Vylúčené nie je ani mimoriadne víkendové zasadnutie Dolnej snemovne. Poslanci, ktorí si neželajú tvrdý brexit, sú totiž v časovej tiesni.

​Hrozí, že už v pondelok nastane očakávaná prestávka medzi parlamentnými zasadacími obdobiami, ktorú presadil Johnson.

Poslanci by sa potom do práce vrátili až 14. októbra. Spojené kráľovstvo má Európsku úniu opustiť 31. októbra a Johnson opakuje, že sa tak stane s dohodou, alebo aj bez nej.

Takýto scenár by podľa expertov znamenal šok pre britskú ekonomiku, hoci Johnson dnes poslancov uisťoval, že brexit bez dohody by znamenal len "zádrheľ".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.