Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2019, 07:12

Trumpov múr bude skutočnosťou. Ministerstvo uvoľnilo peniaze

Suma 3,6 miliardy dolárov bola pôvodne vyčlenená na iné armádne projekty.

Trumpov múr bude skutočnosťou. Ministerstvo uvoľnilo peniaze
Zdroj: Reuters

Americké ministerstvo obrany (Pentagón) v utorok oznámilo, že uvoľnilo 3,6 miliardy dolárov na výstavbu bariéry na hraniciach s Mexikom, ktorú presadzuje prezident Donald Trump. Informovala o tom v noci na stredu agentúra AFP.

Pridelenie finančných prostriedkov z rozpočtu ministerstva obrany podpísal šéf príslušného rezortu Mike Esper, uviedol hovorca Pentagónu Jonathan Hoffmann s tým, že tieto peniaze boli pôvodne vyčlenené na 127 armádnych stavebných projektov na území USA i v zahraničí. O aké konkrétne projekty ide, však nespresnil.

Ako pripomenula agentúra Reuters, Pentagón už v marci poskytol Kongresu bez uvedenia podrobností rozsiahly zoznam projektov, ktoré toto rozhodnutie finančne zasiahne.

V júli najvyšší súd USA uvoľnil cestu administratíve prezidenta Trumpa na využitie prostriedkov Pentagónu na vybudovanie častí hraničného plota s Mexikom. Zrušil verdikt súdu nižšej inštancie o zmrazení týchto peňazí.

Súd prvej inštancie zmrazil finančné prostriedky z Pentagónu v máji a odvolací súd tento verdikt potvrdil začiatkom júla.

Toto rozhodnutie bránilo vláde čerpať z peňazí ministerstva obrany, ktoré chce použiť na nahradenie existujúcich častí plota v Arizone, Kalifornii a Novom Mexiku robustnejším oplotením.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.