Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2019, 14:42

Johnson je pod tlakom po "čistke" rebelov. Sú to moji priatelia, nemám z toho radosť, tvrdí

​Asi stovka konzervatívnych poslancov obvinila britského premiéra Borisa Johnsona z "čistky umiernených kolegov".

Johnson je pod tlakom po "čistke" rebelov. Sú to moji priatelia, nemám z toho radosť, tvrdí
Zdroj: Reuters

Desiatky poslancov britskej Konzervatívnej strany vyzvali premiéra Borisa Johnsona, aby zvrátil rozhodnutie vylúčiť z poslaneckého klubu rebelov, ktorí v utorok hlasovali proti vláde.

K výzvam sa podľa britských médií pripojilo aj niekoľko členov Johnsonovho kabinetu. Premiér v stredu večer v televíznom rozhovore povedal, že rebeli dobre vedeli o následkoch svojho konania.

​Asi stovka konzervatívnych poslancov ho predtým v liste obvinila z "čistky umiernených kolegov". "Premiérovo rozhodnutie vylúčiť týchto členov parlamentu z poslaneckého klubu je principiálne nesprávne a politicky nepraktické. Teraz je potrebné zjednocovať, nie rozdeľovať," uviedla skupina na čele s Damianom Greenom.

Ten následne v rozhovore so spravodajskou spoločnosťou BBC postup Johnsona a jeho poradcov označil za "obludne nespravodlivý".

Veľké mená

Rebeli pri utorkovom hlasovaní pomohli spustiť plán opozície na zablokovanie brexitu bez dohody. Medzi 21 poslancami, ktorí porušili stranícku disciplínu, bolo mnoho veľkých mien Konzervatívnej strany, ako exminister financií Philip Hammond či Ken Clarke, ktorý konzervatívcov v dolnej komore parlamentu zastupoval takmer 50 rokov.

Nezávislým poslancom sa takisto stal Nicholas Soames, ktorý je vnukom britského premiéra z čias druhej svetovej vojny Winstona Churchilla.

Vylúčenie z poslaneckého klubu v britskom politickom prostredí znamená de facto vylúčenie zo strany. Zákonodarcovia si ponechajú mandát, zostávajú však nezaradení a od poslaneckého klubu už nedostávajú podklady na hlasovanie.

Vedenie Konzervatívnej strany zároveň avizovalo, že daných 21 zákonodarcov vyškrtne z kandidátky pre budúce voľby.

Výhrady zvnútra kabinetu

"Pozrite sa, toto sú moji priatelia a verte mi, že z toho všetkého nemám vôbec žiadnu radosť," komentoval "čistku" premiér Johnson vo vysielaní televízie ITV.

Zopakoval však, že vzbúrenci svojím počínaním poškodili britskú pozíciu vo vyjednávaní o podmienkach brexitu. "Veľmi jasne sme im povedali, aké by boli následky," dodal premiér.

Výhrady voči tomuto postupu však zaznievajú aj zvnútra Johnsonovho kabinetu. Podľa bulvárneho denníka The Sun na schôdzi vlády žiadala nápravu hneď pätica premiérových kolegov.

Nesúhlas s potrestaním rebelov dnes naznačil aj minister financií Sajid Javid, podľa ktorého strana prišla o ľudí, ktorým na Britániu "skutočne záleží". "Bol by som rád, keby sa niekedy vrátili," povedal v rozhlasovom interview.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.