StoryEditor

Mýtus o nerozširovaní NATO? Spojenci sľub Moskve formálne nikdy nedali

Naposledy v decembri Vladimir Putin na svojej tradičnej výročnej tlačovej konferencii o stave krajiny obvinil NATO z klamania Ruska, že v 90. rokoch uisťovalo, že sa na východ nerozšíri.

Pri rokovaniach o znovuzjednotení Nemecka ste nám sľúbili, že sa NATO nerozšíri „ani o piaď na východ“, opakuje Moskva nielen v súvislosti s Ukrajinou. Lenže v skutočnosti Západ taký medzinárodne-právne záväzný sľub Rusku nikdy nedal a Moskva oňho nežiadala. Až doteraz.

Rusko napadlo Ukrajinu v roku 2014, vojensky anektovalo Krym, kontroluje proruské separatistické sily na východnej Ukrajine, pri ukrajinských hraniciach sa teraz koncentrovalo až 100-tisíc vojakov pripravených na inváziu a ruský prezident Vladimir Putin sa vyhráža „odvetnými vojensko-technickými“ opatreniami.

Za deeskaláciu napätia požaduje po Západe bezpečnostné záruky, že sa NATO nerozšíri ďalej na východ a predovšetkým - „dá ruky preč od Ukrajiny“. Záruky požaduje Moskva písomne ​​a opakuje dookola stále rovnaký naratív, ako už mnohokrát v minulosti: „sľúbili ste nám to už na začiatku deväťdesiatych rokov a sľub ste nedodržali, podviedli ste nás“.

Naposledy v decembri Putin na svojej tradičnej výročnej tlačovej konferencii o stave krajiny obvinil NATO z klamania Ruska, že v 90. rokoch uisťovalo, že sa na východ nerozšíri. „Podviedli nás - vehementne, nehanebne. NATO sa rozširuje,“ povedal Putin.

Lenže faktom zostáva, že Západ formálne nikdy nič také Moskve nesľúbil. Neexistuje žiadny písomný záväzok, čo zdôrazňuje aj NATO a Rusko samo skutočne žiadnu dokazujúcu písomnosť nikdy neukázalo. „NATO nikdy nesľúbilo, že neprijme nových členov. Nemohlo a nechcelo – „politika otvorených dverí“ je základným ustanovením Severoatlantickej zmluvy z roku 1949,“ podotkol po posledných rokovaniach s Rusmi pred týždňom americký minister zahraničia Antony Blinken.

Možnosť rozšírenia Aliancie je pritom zakotvená priamo v zakladajúcej Washingtonskej zmluve, teda kľúčovom principiálnom dokumente fungovania aliancie. Článok 10 zmluvy hovorí, že zmluvné strany môžu na základe jednomyseľného súhlasu vyzvať ktorýkoľvek iný európsky štát, ktorý je schopný napomáhať rozvoju zásad tejto zmluvy a prispieť k bezpečnosti severoatlantického priestoru, aby k tejto zmluve pristúpil.

Ruská verzia na pozadí zjednotenia

O čo sa ale ruskí predstavitelia a nielen v súvislosti s Ukrajinou opierajú? Vychádzajú z ústnych rokovaní, pri ktorých sa pred viac ako tridsiatimi rokmi Nemci snažili získať povolenie vtedy ešte Sovietskeho zväzu (ZSSR) na zjednotenie svojej krajiny. Pri nich mali údajne...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
21. máj 2022 00:22