Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2019, 19:12

Šéf britského parlamentu skončí. Vo funkcii bol desať rokov

Bercow bol pred svojím zvolením za predsedu parlamentu členom Konzervatívnej strany.

Šéf britského parlamentu skončí. Vo funkcii bol desať rokov
Zdroj: Reuters

Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow v pondelok vyhlásil, že najneskôr 31. októbra odstúpi zo svojej funkcie. Svoj post zastával od júna 2009. Informovala o tom televízia Sky News.

Bercow tiež povedal, že ak poslanci v pondelok zahlasujú za návrh premiéra Borisa Johnsona, aby sa predčasné voľby konali 15. októbra, odstúpi okamžite.

Ak Dolná snemovňa predčasné voľby neodhlasuje, zostane vo funkcii do 31. októbra, čo je aktuálny termín odchodu Británie z Európskej únie.

Bercow, ktorý bol pred svojím zvolením za predsedu parlamentu členom Konzervatívnej strany, sa v emotívne ladenom prejave poďakoval za spoluprácu najmä opozičným poslancom, ktorí jeho reč odmenili potleskom.

"Ste veľmi, veľmi šľachetná partia. Želám svojmu nástupcovi veľa šťastia pri obrane práv jednotlivých poslancov a parlamentu ako ustanovizne," povedal Bercow.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.