Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2019, 11:47

Šedá eminencia brexitu. "Borisov Rasputin" sa nezastaví pred ničím, rivalov necháva vyviesť políciou

  • Poradca premiéra Borisa Johnsona Dominic Cummings sa stal jednou z najnenávidenejších postáv britskej politiky.
  • Cummings bol ideovým vodcom kampane Vote Leave, na ktorej sa podieľal aj súčasný premiér, po prekvapivom úspechu sa nakoniec dostal až na Downing Street.
  • Práve on podľa britských médií tlačí na premiéra, aby Veľká Británia odišla z EÚ "stoj, čo stoj".
Šedá eminencia brexitu. "Borisov Rasputin" sa nezastaví pred ničím, rivalov necháva vyviesť políciou
Zdroj: Reuters

Dominic Cummings býval do roku 2016 dôležitou postavou britskej zákulisnej politiky, vedelo o ňom však len pár ľudí. Potom jeho myšlienky zvíťazili v boji o brexit a on sa stal milovanou aj nenávidenú postavou.

Dnes je bezpochyby druhou najznámejšou figúrou súčasnej vlády, a to hneď za premiérom Borisom Johnsonom. A médiá ho nazývajú Johnsonovým Rasputinom.

​Keď Boris Johnson prichádzal k Downing Street 10, aby ako nový premiér oznámil Spojenému kráľovstvu svoje plány, jeden z jeho poradcov nebol vo svojej koži. Dominic Cummings sa v džínsoch a pokrčenom tričku krčil v rohu. Zdalo sa, že je mu až nepríjemné byť v deň osláv v srdci britského politického systému.

"Ťahá za nitky v pozadí"

A asi vedel prečo. Len šesť týždňov potom sa stal jednou z najnenávidenejších postáv britskej politiky, mnoho predstaviteľov aj podporovateľov britskej Konzervatívnej strany ho totiž považuje za človeka, ktorý rozvrátil stranu v mene brexitu.

"Mocný a tajomný poradca, ktorý našepkáva jedovaté myšlienky do ucha svojho šéfa a ťahá za nitky v pozadí," opísala minulý týždeň Cummingsa agentúra Bloomberg.

Príliš milovaný masami však nebol ani predtým. Štyridsaťsedemročný absolvent Oxfordu bol kontroverznou postavou britskej politiky dávno pred svojím júlovým príchodom do Downing Street. Stál totiž za víťazstvom kampane Vote Leave v britskom referende o odchode Veľkej Británie z EÚ, čím si vytvoril reputáciu takmer mýtických rozmerov.

Zdroj: Reuters

​Práve on totiž vymyslel, že kampaň bude založená na znovunadobudnutí nezávislosti a udržaní kontroly nad vlastnou krajinou. Teda nie len na otázke migrácie, ako navrhli ďalší poradcovia.

Údajne to mal byť podľa médií práve on, kto vymyslel slogan "Take Back Control" (Prevziať kontrolu).

​Keď televízia HBO nakrútila televíznu drámu Brexit (Cummingsa hral Benedict Cumberbatch), vyobrazil poradcu ako radikálneho mysliteľa s geniálnym postrehom pre národné cítenie; muža, ktorý vycítil to, čo profesionálni politici nepostrehli.

Amorálny génius

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.