Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2019, 16:43

V dave pútnikov v Iraku došlo k panike, hlásia 31 mŕtvych a 100 zranených

Ašúra, jeden z najposvätnejších sviatkov v šiitskom islame, je spomienkou na mučenícku smrť vnuka proroka Mohameda.

V dave pútnikov v Iraku došlo k panike, hlásia 31 mŕtvych a 100 zranených
Zdroj: Reuters

Na najmenej 31 mŕtvych a 100 zranených stúpol počet obetí incidentu, ku ktorému došlo v utorok v irackom meste Karbalá, kde sa počas osláv šiitského moslimského sviatku ašúra zrútila lávka. Informovala o tom agentúra AFP.

Nešťastie sa odohralo počas procesie, keď z neznámych príčin došlo v dave pútnikov k panike.

Ašúra, jeden z najposvätnejších sviatkov v šiitskom islame, je spomienkou na mučenícku smrť vnuka proroka Mohameda, imáma Husajna. Ašúra tradične vrcholí masovým sebabičovaním či rituálmi, keď si pútnici oblečení v čiernom na znamenie smútku spôsobujú mečmi krvavé rany na hlave.

Ašúra sa vzťahuje k bitke z roku 680 práve pri meste Karbalá (ležiacom na území dnešného Iraku), ktorá dala základ schizme medzi vyznávačmi islamu a nepriateľstvu medzi nimi.

Ultrakonzervatívne sunnitské skupiny tvrdia, že šiiti sú neveriaci, ktorí si zaslúžia smrť. Vždy preto panujú obavy, že sunnitskí extrémisti zneužijú masové zhromaždenia pri príležitosti sviatku ašúra na útoky proti šiitom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.