Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2019, 13:19

Prieskum: Vo voľbách by mal navrch konzervatívny Boris Johnson

Ak by sa však voľby konali po odkade brexitu, vyhral by labourista Corbyn.

Prieskum: Vo voľbách by mal navrch konzervatívny Boris Johnson
Zdroj: Reuters

Predčasné voľby v Británii by teraz vyhrala Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona pred labouristami opozičného lídra Jeremyho Corbyna.

Vyplýva to z dvoch prieskumov verejnej mienky, ktoré dnes zverejnili agentúry Kantar a ComRes. Výrazne sa však prieskumy líšia v tom, aký veľký náskok by konzervatívci mali.

Ak by sa voľby navyše konali až po prípadnom odklade brexitu, mohli by ich podľa ďalšiemu prieskumu vyhrať labouristi.

Vyhral by Johnson

Podľa agentúry Kantar by Johnsonovu vládnu stranu v prípade konania volieb podporilo 38 percent hlasujúcich. Opoziční labouristi by získali len 24 percent hlasov, teda o celých 14 percentuálnych bodov menej.

Aj podľa prieskumu agentúry ComRes by prípadné hlasovanie vyhrali Johnsonovi konzervatívci. Získali by však len 30 percent hlasov. Corbynovi labouristi by mali o percentuálny bod menej, teda 29 percent.

Agentúra Kantar dáta pre prieskum získavala od štvrtka do pondelka, agentúra ComRes od piatku do nedele. Podľa agentúry Reuters veľké rozdiely ukazujú na to, ako ťažké je výsledok volieb teraz predvídať.

Návrh na predčasné voľby

Minulú stredu Dolná snemovňa britského parlamentu zamietla vládny návrh na vypísanie predčasných volieb, tento pondelok potom rovnaký návrh odmietla druhýkrát.

​Opozícia tak chcela zabrániť, aby Johnson využil voľby na to, aby Britániu vyviedol 31. októbra z Európskej únie bez dohody.

V prieskume, ktorý dnes zverejnila agentúra ComRes, by sa teraz treťou najsilnejšou stranou po prípadných voľbách stali Liberálni demokrati (17 percent), ktorí dlhodobo bojujú proti brexitu. Strana podporujúca brexit pod vedením Nigela Faraga by skončila štvrtá s 13 percentami hlasov.

Odklad brexitu

Ak by sa nakoniec Johnsonovi nepodarilo s EÚ uzavrieť brexitovú dohodu a britský premiér - či už by ním v tom okamihu bol ktokoľvek - by na základe platného zákona požiadal o trojmesačný odklad brexitu, by bol podľa osobitného prieskumu agentúry ComRes výsledok volieb iný.

Odklad brexitu by totiž konzervatívcov oslabil. Voľby by v takej situácii zrejme vyhrali labouristi s 28 percentami hlasov. Konzervatívci by boli druhí s 26 percentami a Liberálni demokrati by získali dokonca 20 percent hlasov. Strana pre brexit by potom dostala 17 percent hlasov.

Práve predseda Strany pre brexit Nigel Farage, ktorý je dlhodobo jedným z najhlasnejších zástancov odchode Británie z EÚ a odčerpáva konzervatívcom hlasy priaznivcov tvrdého brexitu, dnes vyzval premiéra Johnsona k uzavretiu predvolebného spojenectva.

Termín na odchod sa blíži

Ako podmienku si pritom stanovil, že by v 90 volebných obvodoch konzervatívci nepostavili proti kandidátom jeho Strany pre brexit svojich nominantov. Farage na oplátku sľúbil, že by nekonkuroval Johnsonovi vo zvyšných obvodoch.

Británia by mala opustiť Európsku úniu 31. októbra, teda za 50 dní. Tomu, že sa prvého novembra Británia ocitne mimo EÚ, ale podľa dnešného prieskumu agentúry Kantar veria len o niečo menej ako tretina opýtaných Britov.

Ak by sa konalo nové referendum o brexite, vyhrali by ho priaznivci zotrvania v EÚ s 37 percentami hlasov. Brexit by naďalej podporovalo 34 percent voličov a 18 percent by ich nešlo hlasovať vôbec.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.