Reuters
StoryEditor

USA vyzvali Peking, aby využil svoj vplyv na Rusko. Konflikt na Ukrajine by mal vplyv aj na Čínu, varujú

27.01.2022, 20:43
Autor:
TASRTASR
Prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching sa stretnú štvrtého februára.

Spojené štáty vo štvrtok vyzvali Čínu, aby využila svoj vplyv a vzťahy s Ruskom a odradila Moskvu od prípadnej invázie na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vyzývame Peking, aby využil svoj vplyv na Moskvu a naliehal na diplomatické riešenie, pretože ak dôjde na Ukrajine ku konfliktu, nebude to dobré ani pre Čínu," povedala námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová.

Alexej Zajcev z tlačového odboru ruského rezortu diplomacie vo štvrtok informoval, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov má na budúci týždeň v pláne návštevu Číny.

Zajcev podľa agentúry Interfax spresnil, že tretieho februára počas rokovaní v Pekingu Lavrov s čínskymi diplomatmi posúdi medzinárodnú situáciu a regionálnu spoluprácu, ale najmä úroveň bilaterálnych vzťahov s dôrazom na koordináciu postojov oboch štátov na medzinárodnej scéne a na prípravu stretnutia prezidentov oboch krajín.

Prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching sa stretnú o deň neskôr - štvrtého februára -, keď sa zúčastnia na slávnostnom otvorení zimných olympijských hier a následne absolvujú bilaterálne rokovanie.

24. máj 2022 21:49