Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2019, 15:42

Klamal Johnson kráľovnej? Britský premiér sa ohradil voči obvineniam

Johnson požiadal panovníčku o prerušenie rokovania parlamentu, o dôvodoch mal zavádzať.

Klamal Johnson kráľovnej? Britský premiér sa ohradil voči obvineniam
Zdroj: TASR/AP

Britský premiér Boris Johnson dnes odmietol, že by v snahe dosiahnuť svoje politické ciele klamal kráľovnej Alžbete II. Informovala o tom agentúra Reuters. Johnson na konci augusta požiadal panovníčku, aby ukončila zasadnutie parlamentu a nové začala až 14. októbra.

Kráľovná, ktorá koná na želanie predsedu vlády, súhlasila. V stredu škótsky odvolací súd rozhodol, že Johnson konal v snahe prekaziť činnosť parlamentu niekoľko týždňov pred termínom brexitu.

"Rozhodne nie," odpovedal dnes Johnson na otázku, či kráľovnej pri žiadosti o ukončení zasadnutia parlamentu klamal. Zároveň pripomenul, že zatiaľ čo škótsky odvolací súd považuje vynútenú prestávku za účelovú, londýnsky súd v podobnom prípade rozhodol v prospech vlády.

"Súd v Anglicku s nami evidentne súhlasí, bude to však musieť rozhodnúť najvyšší súd," dodal.

Sťažnosti na postup vlády prejednávali súdy v Škótsku, Anglicku aj v Severnom Írsku. Škótsky súd najprv označil Johnsonovo rozhodnutie za zákonné, odvolací súd však uviedol, že v súlade so zákonom nebolo. Prestávku, ktorá začala v noci na utorok, tak vyhlásil za "neplatnú".

Londýnsky súd, na ktorom sa sťažovala známa aktivistka Gina Millerová a expremiér John Major, dal však za pravdu vláde. Definitívne by mal vo veci rozhodnúť najvyšší súd Spojeného kráľovstva, ktorý sa bude prípadom zaoberať budúci utorok.

Johnson dlhodobo tvrdí, že motívom vynútenej päťtýždňovej pauzy nebola snaha vyradiť poslancov z rozhodovania o brexite, ale predstaviť domácu agendu, ktorú bude vláda presadzovať po odchode krajiny z Európskej únie.

Premiér naďalej počíta s tým, že Spojené kráľovstvo európsky blok opustí 31. októbra - či už sa s EÚ podarí vyjednať "rozvodovú" dohodu, alebo nie.

Prerušenie práce parlamentu je za bežných okolností rutinnou udalosťou britského politického systému, ku ktorej dochádza približne raz ročne. Aktuálne prestávka však prišla v čase hlbokej politickej krízy spôsobenej odchodom Británie z EÚ.

Zároveň bola nariadená na mimoriadne dlhú dobu: ak potrvá skutočne až do 14. októbra, boli by to podľa britských médií najdlhšie také parlamentné prázdniny od druhej svetovej vojny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.