Reuters
StoryEditor

Zelenskyj diskutoval s Bidenom o deeskalácii situácie na Ukrajine, preberali aj finančnú pomoc

27.01.2022, 22:14
Autor:
ČTKČTK
Rusko v posledných týždňoch výrazne posilnilo svoju vojenskú prítomnosť pri ukrajinských hraniciach. Kyjev a niektoré západné krajiny tvrdia, že Moskva pripravuje inváziu na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že mal dnes dlhý telefonický hovor so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom o spoločnom postupe, ktorý má viesť k zmierneniu súčasného napätia s Ruskom. Prebrali aj finančnú pomoc Ukrajine. Podľa agentúry Unian trval hovor dve hodiny.

"Debatovali sme o nedávnych diplomatických snahách o deeskaláciu situácie a dohodli sa na spoločnom postupe do budúcnosti. Poďakoval som Joeovi Bidenovi za súčasnú vojenskú podporu. Možnosti finančnej pomoci Ukrajine boli tiež predmetom diskusie," uviedla hlava ukrajinského štátu na twitteri.

Obavy z invázie

Hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová povedala novinárom, že dnešný telefonát bol "kontrolným hovorom", ktorého cieľom nebolo žiadne konkrétne oznámenie. "Tento hovor by som považovala za súčasť pravidelného rokovania s ukrajinskou vládou," uviedla Psakiová.

Rusko v posledných týždňoch výrazne posilnilo svoju vojenskú prítomnosť pri ukrajinských hraniciach a Kyjev aj niektoré západné krajiny tvrdia, že Moskva pripravuje inváziu na Ukrajinu.

Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo proruských povstalcov v Donbase, ale popiera, že by chystalo útok proti svojmu susedovi.

Spojené štáty v stredajšej oficiálnej odpovedi odmietli požiadavku Moskvy, aby sa Západ zaručil, že sa Ukrajina nepripojí k NATO.

O požiadavkách Ruska odmietajú rokovať

Rovnako tak dali najavo, že nehodlajú rokovať o stiahnutí jednotiek NATO a zbraní z východu Európy, ku ktorému Rusko tiež vyzýva.

Kremeľ prijal odmietavú reakciu USA na svoje požiadavky "bezpečnostných záruk" chladne, o ďalších krokoch má rozhodnúť prezident Vladimir Putin.

Washington rovnako ako Británia alebo Česká republika podporil Kyjev dodávkami zbraní, ktoré majú zvýšiť obranyschopnosť krajiny tvárou v tvár možnému ruskému útoku.

V stredu na kyjevskom letisku pristálo americké vojenské lietadlo s treťou zásielkou vojenského vybavenia a munície z celkového balíka vojenskej pomoci vo výške 200 miliónov dolárov.

25. máj 2022 15:49