Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2019, 11:48

Zelenskyj odmieta mierovú misiu v Donbase, nechce tam nové Abcházsko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že mierotvorcov by v Donbase privítal len na hraniciach s Ruskom.

Zelenskyj odmieta mierovú misiu v Donbase, nechce tam nové Abcházsko
Zdroj: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol myšlienku rozmiestnenia mierových síl na línii kontaktu v Donbase, pretože nechce aby sa tam zopakoval scenár z Abcházska alebo Podnesterska.

Zelenskyj to vyhlásil v piatok na 16. zasadnutí strategického fóra YES (Yalta European Strategy) v Kyjeve. Informovala o tom agentúra Interfax.

Zelenskyj uviedol, že mierotvorcov by v Donbase privítal len na hraniciach s Ruskom. "Prosím, tam (na ruské hranice) ich aj pozývame. Presne tam by sme radi videli mierovú misiu," zdôraznil.

Ukrajinský líder uviedol, že k otázke rozmiestnenia mierových síl v Donbase sa stavia "veľmi opatrne".

"Viem, že predchádzajúca vláda uvažovala o tom, ako zrealizovať mierovú misiu. Ja som však opatrný, pretože nechcem, aby sa v Donbase zopakoval abcházsky scenár, alebo aby tam vzniklo Podnestersko," vyhlásil.

Abcházsko vyhlásilo nezávislosť od Gruzínska spolu s Južným Osetskom po rusko-gruzínskej vojne z augusta 2008. Na administratívnej hraničnej línii, ktorá oddeľuje územie Abcházska od zvyšku Gruzínska, je rozmiestnená pozorovateľská misia Európskej únie (EUMM).

Proruskí separatisti v Podnestersku vyhlásili nezávislosť od Moldavska v roku 1990, obávajúc sa, že sa Moldavsko sa po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu bude usilovať o znovuzjednotenie so susedným Rumunskom.

V roku 1992 separatisti viedli s moldavskými vládnymi silami ozbrojený konflikt, ktorý si vyžiadal zhruba tisíc mŕtvych.

Na základe dohody o prímerí z roku 1992 zostal v Podnestersku mierový kontingent ruských, moldavských a podnesterských mierových jednotiek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.