Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2019, 15:48

Zrušia brexit. Liberálni demokrati sa k tomu zaviazali

Strana si schválila postup, ak sa dostane k moci.

Zrušia brexit. Liberálni demokrati sa k tomu zaviazali
Zdroj: TASR/AP

Britskí opoziční Liberálni demokrati odvolajú brexit, ak sa vo voľbách dostanú k moci. Dnes si tento postoj formálne odhlasovali na svojej výročnej konferencii, napísala agentúra Reuters.

Proeurópski liberáli majú v 650-člennej Dolnej snemovni aktuálne 18 poslaneckých kresiel, v prípadných voľbách však očakávajú väčšiu podporu, pretože sa označujú za jedinú stranu, ktorá chce vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie zabrániť.

Liberáli dnes formálne prijali politický postup, ktorého cieľom je odvolanie článku 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ. O aktivácii tohto článku Británia požiadala v marci 2017. Terajší konzervatívny britský premiér Boris Johnson trvá na tom, že Británia EÚ opustí k 31. októbru, a to s brexitovou dohodou, alebo bez nej.

Reuters rozhodnutie liberálov označila za príklad zmien v britskom politickom spektre, pretože táto strana je teraz v priamej opozícii k probrexitovým konzervatívcom. V roku 2010 pritom liberáli a konzervatívci vytvorili koaličnú vládu, ktorá krajinu viedla päť rokov.

Liberáli vo voľbách nikdy nezískali viac ako 62 parlamentných kresiel, takže pre predsedníčku Jo Swinsonovú bude ovládnutie britskej politickej scény náročnou úlohou.

Premiér Johnson chce usporiadať voľby ešte pred riadnym termínom v roku 2022, ale ich vypísanie opozícia zablokovala. Liberáli k svojmu odmietavému prístupu uviedli, že chcú najprv zabezpečiť, aby Johnson nemohol uskutočniť brexit bez dohody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.