Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 16:07

Kuvajt stojí po útokoch dronmi za Saudskou Arábiou. Minister vyzval armádu, aby bola v pohotovosti

K zodpovednosti za streľbu na ropné zariadenia z bezpilotných lietadiel sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia, ktorých spojencom je Irán.

Kuvajt stojí po útokoch dronmi za Saudskou Arábiou. Minister vyzval armádu, aby bola v pohotovosti
Zdroj: Reuters

Kuvajtský minister zahraničia dnes vyzval armádu, aby bola v pohotovosti a aby bola pripravená odpovedať na prípadný incident, ktorý by mohol ohroziť bezpečnosť krajiny. Informovala o tom štátna agentúra KUNA.

Minister šejk Sabah Chálid Sabah tiež povedal, že Kuvajt stojí za Saudskou Arábiou po sobotňajších útokoch na jej ropné zariadenia.

​Saudská Arábia je najväčším svetovým vývozcom ropy a útoky zasiahli jedny z najdôležitejších miest jej ropného priemyslu.

Vláda v Rijáde po svojom dnešnom zasadnutí uviedla, že tí, ktorí majú útoky na svedomí, musia niesť zodpovednosť.

Podľa kráľa Salmána "zbabelé útoky" mierili nielen proti ropnej infraštruktúre krajiny, ale aj proti celosvetovému zásobovaniu touto surovinou a ohrozili stabilitu v regióne.

K zodpovednosti za streľbu na ropné zariadenia z bezpilotných lietadiel sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia, ktorých spojencom je Irán. Saudskoarabské ministerstvo zahraničia v pondelok uviedlo, že podľa prvotného vyšetrovania boli pri útoku použité iránske zbrane.

Agentúra Reuters pripomenula, že v pondelok ceny ropy vystrelili o takmer 20 percent. Znížili sa však potom, čo Spojené štáty oznámili, že v prípade potreby uvoľnia strategické rezervy, a producenti uviedli, že globálne zásoby tejto suroviny sú dostatočné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.