Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2019, 20:06

Severné Macedónsko a Albánsko by mali začať rokovania o vstupe do EÚ

Donald Tusk vyzval členské štáty, aby podporili začatie prístupových rozhovorov.

Severné Macedónsko a Albánsko by mali začať rokovania o vstupe do EÚ
Zdroj: Reuters

Predseda Európskej rady Donald Tusk dnes vyzval členské štáty Európskej únie, aby podporili začatie prístupových rozhovorov so Severným Macedónskom a Albánskom.

Podľa agentúr Reuters a AP to povedal po rokovaniach s najvyššími predstaviteľmi oboch krajín v Skopje a Tirane.

Tusk sa stretol najprv v Skopje so severomacedónskym prezidentom Stevom Pendarovským a premiérom Zoranom Zaevom.

Dal pritom najavo presvedčenie, že Severné Macedónsko po tom, čo s Gréckom vyriešilo spor o svoj názov, je už teraz pripravené začať s EÚ prístupové rokovania.

Problém s Gréckom

Balkánska krajina podľa neho urobila všetko, čo sa od nej očakávalo, a teraz je rad na vedúcich činiteľoch únie.

Severné Macedónsko je kandidátom EÚ od roku 2005, Grécko ale prístupové rokovania zablokovalo kvôli dlhoročnému sporu so susednou krajinou.

Mnohí Gréci považujú jej pôvodný názov Macedónsko za zásah do svojho historického dedičstva a za skrytý územný nárok na rovnomennú grécku provinciu.

Vlani Atény a Skopje dospeli ku kompromisnej dohode, ktorá problém rieši.

Integrácia Balkánu

Po macedónskej metropole zavítal dnes predseda Európskej rady do Tirany, kde sa stretol s predsedom tamojšej vlády Edim Ramom.

Pri tejto príležitosti podporil aj začlenenie Albánska do EÚ, vyzval však vedenie krajiny k pokračovaniu reforiem, k posilneniu vlády práva a k dôslednému boju s korupciou a organizovaným zločinom.

"Prijatie Albánska a tohto regiónu do EÚ je v najlepšom záujme celej Európy. Pretože Európa nebude stabilná a bezpečná bez integrácie celého Balkánu do EÚ. V stávke je naša spoločná budúcnosť," zdôraznil Tusk.

Európska komisia už odporučila začať s Albánskom a Severným Macedónskom prístupové rokovania. O tom, či rozhovory začnú, by mala v októbri rozhodnúť Európska rada.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.