Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2019, 21:00

Orbán skritizoval novú taliansku vládu. Privedie migrantov, tvrdí

Maďarský premiér okrem iného sľúbil Taliansku pomoc Maďarska v boji proti migrácii.

Orbán skritizoval novú taliansku vládu. Privedie migrantov, tvrdí
Zdroj: Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v Ríme vyhlásil, že nová talianska vláda premiéra Giuseppa Conteho sa "oddelila od ľudu". V prejave na podujatí krajne pravicovej strany Bratia Talianska opäť kritizoval silnejúcu ľavicu v Európe a jej politiku, ktorá podľa neho podporuje migráciu, informovala talianske médiá.

"V Taliansku sa vláda oddelila od ľudu," povedal Orbán s narážkou na nový koaličný kabinet vytvorený protestným Hnutím piatich hviezd (M5S) a stredoľavicovej demokratickej strany (PD).

"Vidím, že sa ľavica vracia, že sa všade dostáva k moci, privádza migrantov a dvíha dane. Stále tie isté chyby, z minulosti sa vôbec nepoučili," dodal. Ľavica podľa neho dúfa, že migranti budú jej budúci voliči.

Maďarský premiér podľa agentúry MTI okrem iného sľúbil Taliansku pomoc Maďarska v boji proti migrácii. Ak sa krajina Apeninského polostrova "konečne zaviaže chrániť svoje hranice, pomôžeme jej v tom, rovnako ako vo vrátení migrantov, ktorí sú už v Taliansku, späť domov", povedal.

Orbán pritom odmietol Conteho výčitku, že krajina višegrádskej skupiny - Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko - v oblasti migračnej politiky Rímu nijako nepomohli. Budapešť podľa jeho slov nemôže Taliansku pomôcť, keď to "na svoje územie púšťa migrantov odvšadiaľ".

Rad západoeurópskych politikov si podľa maďarského premiéra myslí, že masy migrantov, ktorí sú iní ako kresťanská väčšina, vytvoria novú, kvalitatívne vyššiu zmiešanú spoločnosť.

"Stredná Európa si to však nemyslí, pretože z toho nevzíde integrácia: nebudú žiť spoločne, ale oddelene," zdôraznil Orbán.

Téma migrácie bola v posledných rokoch zdrojom značného napätia medzi Bruselom a Orbánom, ktorého vláda presadzuje prísnu imigračnú politiku.

Maďarsko sa v čase vrcholiacej migračnej krízy podobne ako Slovensko, Česko či Poľsko odmietlo podieľať na programe prerozdeľovanie žiadateľov o azyl, ktorí na ceste do Európy dorazili do Talianska či Grécka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.