Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2019, 13:39

Protestujúci v Hongkongu ráno skladali origami. Neskôr už na policajtov hádzali dlažobné kocky

Protesty v Hongkongu pokračujú, demonštrujúci zničili obchodné centrum a zapálili barikády.

Protestujúci v Hongkongu ráno skladali origami. Neskôr už na policajtov hádzali dlažobné kocky
Zdroj: Reuters

Demonštrácie v Hongkongu sa dnes po pokojnom začiatku znovu vyhrotili. Polícia zasiahla slzným plynom proti protestujúcim pred nákupným strediskom na predmestí Sha Tin, ktoré radikálni demonštranti predtým zničili spolu s priľahlou vlakovou stanicou.

Ľudia na uliciach zapálili barikády a hádzali na policajtov dlažobné kocky. Menšie skupiny protestujúcich sa zišli tiež na niektorých miestach v centre mesta, informoval hongkongský denník South China Morning Post.

Spev a origami

Asi tisíc demonštrantov sa začalo v nákupnom stredisku schádzať okolo 14:00 miestneho času (08:00 SELČ). Spočiatku spievali a skladali origami s prodemokratickými nápismi.

Niekoľko protestujúcich potom začalo lepiť nálepky a tiež sprejovať nápisy na výklady obchodov spoločností, ktoré sú podľa nich napojené na kontinentálnu Čínu.

Radikálna skupina demonštrantov v strede nákupného strediska pošliapala čínsku vlajku, ktorú potom roztrhanú hodila do blízkej rieky. Na podlahu v stredisku protestujúci vyliali mydlovú vodu a vytrhali odpadkové koše a ďalšie vybavenie. Dali dole tiež veľké sklenené tabule, ktoré použili k stavbe barikád.

Zapálené barikády

Po príchode polície demonštranti nákupné stredisko opustili a presunuli sa von, kde zapálili barikády a začali na policajtov hádzať dlažobné kocky a ďalšie predmety. Tí odpovedali niekoľkými salvami slzného plynu, čím protestujúcich rozdelili na menšie skupinky, ktoré policajti ďalej prenasledovali.

​Úrady nákupné stredisko aj priľahlú vlakovú stanicu uzavreli. Okrem toho obmedzili prevádzku aj na stanici Nam Cheong, ktorú poškodila iná skupina demonštrantov.

Policajti tiež zasahovali na stanici Kowloon, ktorú dopravná spoločnosť tiež z bezpečnostných dôvodov uzavrela.

Asi 50 policajtov tu zasiahlo proti stovke demonštrantov, ktorí sa rozutekali do priľahlého luxusného nákupného strediska v budove medzinárodného obchodného centra, ktorá je najvyššia v tejto bývalej britskej kolónii.

Má 118 poschodí a sídli v nej niekoľko medzinárodných investičných bánk a finančných spoločností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.