Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2019, 22:38

Telefonát s Trumpom prebiehal normálne, nebol v ňom žiadny nátlak, reaguje Zelenskyj

Zverejnený prepis potvrdil, že Trump opakovane nabádal Zelenského, aby spolupracoval pri vyšetrovaní namierenom voči bývalému americkému viceprezidentovi Joeovi Bidenovi, ktorý je Trumpovým politickým súperom.

Telefonát s Trumpom prebiehal normálne, nebol v ňom žiadny nátlak, reaguje Zelenskyj
Zdroj: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že počas telefonátu s americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, ktorý sa uskutočnil 25. júla, nemal pocit, že by bol pod nátlakom. Vtedajší rozhovor opísal v stredu ako "dobrý" a "normálny", uviedla agentúra DPA.

Zelenskyj sa k tejto záležitosti vyjadril pred novinármi na krátkom stretnutí s Trumpom v New Yorku, kde predtým vystúpil s prejavom vo výročnej rozprave Valného zhromaždenia OSN. Krátko predtým zverejnil Biely dom hrubý prepis daného rozhovoru.

​Zverejnený prepis potvrdil, že Trump opakovane nabádal Zelenského, aby spolupracoval pri vyšetrovaní namierenom voči bývalému americkému viceprezidentovi Joeovi Bidenovi, ktorý je Trumpovým politickým súperom. Trump vyjadroval nepodložené podozrenie, že

Biden chcel zasahovať do vyšetrovania ukrajinskej prokuratúry, týkajúceho sa jeho syna Huntera.

Konverzácia oboch prezidentov je jedným z predmetov sťažnosti, ktorú podal americkému Kongresu nemenovaný informátor v polovici augusta.

Na základe sťažnosti začala predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v utorok konanie smerujúce k tzv. impeachmentu Trumpa. Ten trvá na tom, že neurobil nič zlé.

​Mnohí demokrati považujú prepis telefonátu za dôkaz, že Trump chcel pomocou zahraničnej vlády uškodiť Bidenovi a ovplyvniť tak volebnú kampaň. Trumpovi tiež vyčítajú nepriamy nátlak na vtedy čerstvo zvoleného Zelenského, na ktorého vyvíjal nepriamy nátlak ako "mafiánsky bos".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.