Reuters
StoryEditor

Srbi úspešne okliešťujú Kosovo. Do konca roka ho má uznávať menej ako polovica štátov OSN

26.09.2019, 13:18
Autor:
chochoČTKČTK
Srbsko pokračuje v úsilí presviedčať krajiny, ktoré uznali nezávislosť Kosova, aby od tohto svojho rozhodnutia ustúpili.

Počet krajín, ktoré stiahnu alebo zmrazia uznanie Kosova, sa do konca roka rozrastie. V New Yorku to podľa srbskej verejnoprávnej televízie RTS povedal srbský minister zahraničia Ivica Dačić.

Predpovedal pritom, že počet štátov uznávajúcich jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova klesne pod polovicu členov OSN. Medzi štáty, ktoré nezávislosť Kosova neuznávajú, patrí aj Slovensko.

Kosovo zaviedlo stopercentné clo

Dačić novinárom povedal, že srbská delegácia na terajšom zasadaní Valného zhromaždenia Spojených národov, vedená prezidentom Aleksandarom Vučičom, hovorila už s predstaviteľmi 53 členských krajín a počas ďalších dvoch dní ich bude už viac ako sto. Jednou z tém stretnutia boli aj otázky týkajúce sa dialógu Belehradu s Prištinou a statusu Kosova.

"Môžem otvorene povedať ..., že naši občania si môžu byť istí, že v nadchádzajúcom období ... budú ďalšie krajiny, ktoré stiahnu alebo pozastavia rozhodnutie o uznaní Kosova," vyhlásil šéf srbskej diplomacie.

Srbsko tak pokračuje v úsilí presviedčať krajiny, ktoré uznali nezávislosť Kosova, aby od tohto svojho rozhodnutia ustúpili. Priština to ostro kritizuje a vlani kvôli tomu zaviedla stopercentné clo na dovoz srbského tovaru.

Západ na Belehrad nalieha, aby od tejto diplomatickej aktivity upustil v záujme obnovenia dialógu s albánskym vedením Kosova. Podľa srbského vedenia je však základným predpokladom pokračovania dialógu zrušenie drastických ciel. Až potom možno hovoriť o zastavení aktivít, avšak recipročnom, na jednej strane proti uznaniu Kosova a na strane druhej za jeho uznanie.

Neprijali ich do Interpolu

Bezprostredným podnetom Prištiny na zvýšenie ciel na srbský tovar bolo neprijatie Kosova za člena Interpolu vlani v novembri. Belehrad sa o to predtým zaslúžil intenzívnou kampaňou medzi členmi tejto medzinárodnej policajnej organizácie.

Kosovo sa snahy o prijatie do Interpolu nevzdáva a chce, aby sa o jeho žiadosti znova hlasovalo. Avšak Dačić dal teraz v New Yorku najavo, že si je istý tým, že "ak nejaké hlasovanie vôbec bude, Kosovo určite neprejde".

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, necelých desať rokov potom, čo Belehrad stratil nad touto autonómnou oblasťou kontrolu v dôsledku náletov NATO. Zásah aliancie ukončil ťaženie srbskej armády a polície proti ozbrojenej vzbure kosovskoalbánskych separatistov, ktoré sa zvrhlo na masakre a etnickú čistku.

Medzi štátmi, ktoré nezávislosť Kosova uznali, je napríklad popri USA aj väčšina krajín Európskej únie vrátane Česka. Na druhej strane odmietavý postoj Srbska podporili predovšetkým Rusko a Čína. Kosovo však neuznalo ani päť úniových krajín - okrem Slovenska sú to Španielsko, Rumunsko, Grécko a Cyprus.

01 - Modified: 2023-06-09 17:44:39 - Feat.: - Title: Srbská centrálna banka zvýšila hlavný úrok o 25 bázických bodov 02 - Modified: 2023-06-09 16:41:58 - Feat.: - Title: Vučić podmienil účasť Srbov v kosovských voľbách udelením autonómie. Priština musí ustúpiť, tvrdí 03 - Modified: 2023-06-09 13:19:23 - Feat.: - Title: OSN a USA zastavili dodávky potravín do Etiópie pre ich údajné zenužívanie 04 - Modified: 2023-06-09 06:15:31 - Feat.: - Title: Sudán vyhlásil vyslanca OSN za nežiaducu osobu. Veliteľ ozbrojených síl ho obvinil z podnecovania konfliktu 05 - Modified: 2023-06-08 18:43:36 - Feat.: - Title: OSN je pripravená pomôcť v Chersonskej oblasti, žiada bezpečnostné záruky
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. jún 2023 20:07