Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Fajčiari si v Rusku už od októbra nebudú môcť zapáliť na balkóne. Zákaz je súčasťou nových protipožiarnych opatrení, ktoré zaviedlo ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie, informuje v piatok spravodajská stanica BBC.

V súlade s novými pravidlami bude zakladanie "otvoreného ohňa", za ktorý sa podľa ruských úradov považuje fajčenie, či aj len zapálenie zápalky, zakázaný na balkónoch obytných domov, v obytných priestoroch internátov i hotelov.

​Zakázané bude v týchto priestranstvách tiež grilovanie kebabov, či zapálenie sviečok.

Ruský prezident Vladimir Putin nové nariadenie podporuje, a to nielen ako protipožiarne, povedal kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. Putin vyznáva zdravý spôsob života, športuje a fajčiarov nemá rád. "V jeho okolí by ste ich spočítali na prstoch jednej ruky," povedal Peskov.

Z alkoholikov na fajčiarov

Okolo ohlásených nových opatrení panoval v Rusku spočiatku určitý zmätok, pričom ľuďom nebolo celkom jasné, či sa zákaz vzťahuje aj na fajčenie. Jeden predstaviteľ tabakového priemyslu dokonca trval na tom, že nové pravidlá sú cielené vyslovene na "alkoholikov, ktorí si na balkónoch grilujú kebaby".

Predstavitelia ruského ministerstva pre mimoriadne situácie však následne potvrdili, že zákaz sa týka aj fajčenia. Za porušenie nových protipožiarnych predpisov bude previnilcom hroziť pokuta do výšky 3000 rubľov (42 eur) a ak niekto len tak zahodí zapálenú cigaretu, ktorá spôsobí požiar, bude mu hroziť trestné stíhanie.

​Zákaz má vstúpiť do platnosti 1. októbra a podľa BBC bude mať v Rusku vážne následky. Tamojšie veľké mestá sú totiž prevažne tvorené výškovými budovami, pričom väčšina fajčiarov, ktorí v nich žijú, si cigarety vychutnávajú práve na svojich balkónoch.

BBC sa domnieva, že len málo z nich bude ochotných obliecť sa a zbehnúť po schodoch len pre to, aby si vonku zapálili cigaretu.

Načo je Rusom balkón?

V tomto zmysle sa vyjadrujú aj niektorí nahnevaní komentátori ruských médií či tamojší užívatelia sociálnych sietí. "Aký má zmysel mať balkón, ak tam nemôžete fajčiť?" napísal komentátor portálu Tjournal.

"Zakázať ľuďom fajčiť na ich balkónoch je nezmyselné. Vláda jednoducho ľuďom zakazuje, aby používali svoj majetok," píše sa zase v jednom z populárnych príspevkov na Twitteri.

Rozčarovanie vyjadril aj Andrej Loskutov, šéf tzv. Všeruského hnutia za práva fajčiarov.

"Zakázali to už všade, kde mohli. A teraz si spomenuli, že zabudli ešte na balkóny," povedal agentúre Interfax. Naopak rezignovane na správu reagovala ruská televízia Kanál 5, ktorá uviedla, že "Rusi si proste budú musieť nájsť na fajčenie iné miesto".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.