Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2019, 07:42

Orbán potvrdil, že namiesto Trócsányiho navrhne za eurokomisára Várhelyiho

Pôvodného kandidáta Maďarska na eurokomisára Lászlóa Trócsányiho v pondelok definitívne odmietol Výbor EP pre právne záležitosti (JURI).

Maďarský premiér Viktor Orbán
Zdroj: Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok povedal, že za člena Európskej komisie (EK) sa rozhodol navrhnúť skúseného diplomata a technokrata - šéfa Stáleho zastúpenia Maďarska pri Európskej únii (EÚ) v Bruseli Olivera Várhelyiho.

Orbán sa takto vyjadril po tom, ako sa v pondelok v Budapešti stretol s predsedom fínskej vlády Anttim Rinnem, píše agentúra AP.

Potvrdil tým skoršie informácie agentúry Reuters, ktorá s odvolaním sa na nemenované zdroje z EÚ v pondelok napísala, že Budapešť navrhne za eurokomisára práve Várhelyiho.

Podľa spravodajského servera Euronews je Várhelyi veľvyslancom v Bruseli od roku 2014 a v uplynulých 25 rokoch sa zaoberal politikou Únie v rámci EK, na rôznych ministerstvách a pracoval aj na vstupe Maďarska do EÚ. Pred vymenovaním za veľvyslanca bol zástupcom vedúceho stáleho zastúpenia Maďarska v EÚ.

Pôvodného kandidáta Maďarska na eurokomisára Lászlóa Trócsányiho v pondelok definitívne odmietol Výbor EP pre právne záležitosti (JURI). Tento bývalý maďarský minister spravodlivosti mal mať v novej Európskej komisii (EK) na starosti oblasť rozširovania a tzv. susedskej politiky EÚ.

Agentúra AP uvádza, že jeho odmietnutie súviselo s obavami JURI z možného konfliktu záujmov.

Orbán tvrdil, že odmietnutie Trócsányiho je trestom za neúprosné postoje maďarskej vlády k migrácii, píše AP.
JURI okrem Trócsányiho v pondelok definitívne odmietol aj rumunskú kandidátku na eurokomisárku Rovanu Plumbovú. Bukurešť dosiaľ meno nového kandidáta neoznámila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.