Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2019, 12:43

Gott nebude mať klasický štátny pohreb, spresnil Babiš

Organizáciu pohrebu si vzal český premiér sám na starosť.

Český premiér Andrej Babiš chce popoludní oznámiť verejnosti dátum a miesto konania pohrebu speváka Karla Gotta. Bude to pohreb so štátnymi poctami, nie klasický štátny pohreb, spresnil. Prípravy konzultuje s vdovou Ivanou Gottovou.

Organizáciu pohrebu si vzal Babiš sám na starosť. "Intenzívne na tom pracujem, riešil som to s rodinou, dnes sa k tomu zíde nejaký menší tím ľudí," vyhlásil premiér.

"Budem sa snažiť, aby som popoludní oznámil verejnosti aspoň dátum konania a miesto, kde by mu občania mohli vzdať česť, a ešte miesto, kde bude oficiálna rozlúčka," povedal Babiš.

Podľa českého ministra kultúry Lubomíra Zaorálka sa rokovanie však zatiaľ neposunulo, pretože sa čaká na stanovisko rodiny. "Myslím, že tieto veci by sa mali diať trochu diskrétne," upozornil.

Vláda sa v stredu rozhodla, že sa Česko rozlúči s Gottom štátnym pohrebom, na deň obradu pripadne aj štátny smútok. Babiš potom spresnil, že nepôjde o klasický štátny pohreb vyhradený najvyšším štátnikom. Vypraviť sa má pohreb so štátnymi poctami, ktorý má iné formálne náležitosti a vzťahuje sa aj na iné významné osobnosti.

​Ako o mieste konania Gottovho pohrebe sa začalo hovoriť o pražskej katedrále svätého Víta, čo český kardinál Dominik Duka nevylúčil. Posledné rozlúčky s významnými hercami sa väčšinou konajú v Národnom divadle alebo na ich domovskej scéne.

Ihneď po oznámení Gottovej smrti ľudia začali prichádzať vzdať spevákovi úctu a vyjadriť sústrasť pozostalým k vile rodiny na pražskej Bertramke, zapaľujú sviečky a kladú kvety. Sviečok sa vo štvrtok dopoludnia zhromaždilo už viac ako tisíc. Pred domom sa stále zdržujú aj štáby novinárov. Pietne miesta vznikajú tiež inde v Prahe. Osemdesiatročný spevák v utorok pred polnocou podľahol akútnej leukémii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.