Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 09:28

Hongkong oznámil zákaz nosenia masiek počas demonštrácií

Od 5. októbra začína platiť zákaz nosenia tvárových masiek počas demonštrácií.

Demonštrácie v Hongkongu
Zdroj: Reuters

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová v piatok oznámila, že od 5. októbra začína platiť zákaz nosenia tvárových masiek počas demonštrácií, ktoré v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny prebiehajú od konca marca. Informovala o tom televízia Sky News.

"Každý, kto tento zákaz poruší, môže byť odsúdený až na jeden rok väzenia alebo na finančnú pokutu," povedala Lamová. Viacerí účastníci demonštrácií však na margo zákazu, ktorý bol avizovaný už vo štvrtok, uviedli, že ho nemienia rešpektovať.

Lamová tiež povedala, že správa Hongkongu bude musieť vzhľadom na pokračujúce násilie v uliciach mesta prikročiť k výnimočným opatreniam z koloniálnych čias. Zároveň však zdôraznila, že Hongkong sa nenachádza vo výnimočnom stave. Účastníkov protestov tiež vyzvala, aby sa vyvarovali násilia.

Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožňoval vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Stiahnutie tohto zákona oznámila Lamová oficiálne 4. septembra.

Demonštrantom to však nestačí a medzičasom požadujú aj Lamovej odstúpenie, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinenia zo "vzbury", ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.