Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 14:16 Aktualizované dňa 04.10.2019 o 14:50

Johnson zrejme požiada o odklad brexitu, ak sa mu nepodarí uzavrieť dohodu s Bruselom

Hraničným termínom na dosiahnutie dohody medzi Londýnom a Bruselom bude 19. október.

Johnson zrejme požiada o odklad brexitu, ak sa mu nepodarí uzavrieť dohodu s Bruselom
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson požiada o odklad termínu brexitu, ak sa mu do 19. októbra nepodarí uzavrieť dohodu s EÚ. Informovala o tom v piatok s odvolaním sa na bližšie nešpecifikované dokumenty spravodajská televízia Sky News a agentúra Reuters.

Dokumenty, ktoré má k dispozícii škótsky najvyšší súd, sú v priamom rozpore s opakovanými vyhláseniami premiéra Johnsona, ktorý tvrdí, že Británia EÚ opustí či už s dohodou, alebo bez nej 31. októbra.

Z dokumentu, ktorý má televízia Sky News k dispozícii, vyplýva, že ak sa Brusel s Londýnom o vystúpení Británie z EÚ nedohodne, premiér najneskôr 19. októbra Úniu písomne požiada o jeho odklad.

Britský parlament začiatkom septembra prijal zákon, na základe ktorého musí premiér do 19. októbra predložiť parlamentu na schválenie návrh dohody o brexite alebo nechať poslancov hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody.

Ak by to do tohto termínu neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020. Johnson však napriek tomu tvrdí, že Británia EÚ opustí 31. októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.