Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 18:59

"Demokrati budú platiť." Trump sa chystá bojovať proti možnému odvolaniu

Proces impeachementu začali kvôli Trumpovej komunikácii s ukrajinským prezidentom.

"Demokrati budú platiť." Trump sa chystá bojovať proti možnému odvolaniu
Zdroj: Reuters

Biely dom už pripravuje formálnu námietku proti začatiu procedúry ústavnej žaloby na prezidenta. Uviedol to dnes Donald Trump, ktorý sa však zároveň domnieva, že demokrati majú v Snemovni reprezentantov dosť hlasov na to, aby jeho vyšetrovanie presadili.

Trump tiež povedal, že ešte nevie, či bude vo veci ústavnej žaloby s Kongresom spolupracovať a obhajoval svoje kroky, ktoré demokratmi k začatiu impeachmentu viedli.

V telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským mu vraj rozhodne nešlo o politický prospech, ale o vyšetrovanie korupcie.

Trump čelí snahe demokratov zbaviť ho funkcie kvôli júlovému telefonáte sa Zelenským. V ňom šéf Bieleho domu na ukrajinského prezidenta naliehal, aby vyšetroval syna jeho politického rivala a možného budúceho protikandidáta v prezidentských voľbách, demokrata a niekdajšieho viceprezidenta Joea Bidena.

Vedenie demokratov tvrdí, že tým zneužil funkciu hlavy štátu pre svoj osobný prospech a de facto žiadal cudzí štát, aby mu pomohol v prezidentskej kampani.

"Nejde tu o politiku, ide o korupciu ... Domnievam sa, že v prípade Bidena išlo o obriu korupciu," obhajoval dnes svoj angažmán Trump. Jeho komunikácia sa Zelenským podľa neho nemala politický podtext tiež preto, že sám vôbec neverí, že by sa Biden stal vo voľbách jeho demokratickým súperom.

Svoje argumenty sformuloval aj na Twitteri, kde napísal: "Ako prezident mám povinnosť ukončiť korupčné konanie, aj keď by to znamenalo požiadať o pomoc cudziu krajinu alebo krajiny. Deje sa to stále. Nemá to nič spoločné s politikou alebo politickou kampaňou proti Bidenovi."

"Republikáni sú jednotní ... demokrati ale nanešťastie majú hlasy," povedal Trump ohľadne vyhliadok na ďalší postup ústavnej žaloby. Pripustil tak, že začatie procesu impeachmentu Snemovňa reprezentantov zrejme schváli. "Podľa mňa však za to (demokrati) zaplatia obrovskú cenu vo voľbách," dodal.

Biely dom poslal šéfke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej formálnu námietku proti začatiu impeachmentu. Tvrdí v nej, že krok je nelegitímny, pretože o ňom nehlasovala celá snemovňa. Pelosiová však tvrdí, že právo takýto postup nevyžaduje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.