Reuters
StoryEditor

Napriek rekordnému prírastku nových prípadov začína Rakúsko uvoľňovať opatrenia

29.01.2022, 11:49
Autor:
ČTKČTK
Uvoľnenie obmedzení zdôvodňuje rakúska vláda tým, že situácia v nemocniciach je naďalej stabilná.

Napriek vysokým počtom nakazených koronavírusom uvoľní Rakúsko niektoré protipandemické opatrenia. Na tlačovej konferencii vo Viedni to povedal kancelár Karl Nehammer, podľa ktorého budú miernejšie pravidlá platiť napríklad v obchode, gastronómii alebo v turizme.

​Deväťmiliónová krajina dnes oznámila 34 748 nových prípadov covidu-19, najviac od začiatku pandémie.

Od 5. februára sa zatváracia hodina reštaurácií a ďalších podnikov posunie z doterajších 22:00 na polnoc.

O týždeň neskôr prestane platiť obmedzenie, ktoré návštevu obchodov – s výnimkou tých so základnými potrebami – povoľovalo len očkovaným alebo vyliečeným. Po novom bude nakupujúcim stačiť respirátor triedy FFP2.

Od 19. februára prestane platiť rovnaké obmedzenie v gastronómii a v turizme. Po novom bude pri návšteve reštaurácie alebo hotela popri potvrdení o očkovaní či vyliečení možné predložiť negatívny PCR test, ktorý nebude starší ako 48 hodín, alebo test antigénny, nie starší ako 24 hodín.

​Zmeniť sa majú aj opatrenia v školstve, vláda ich chce oznámiť až budúci týždeň.

Uvoľnenie obmedzení napriek vysokým počtom nakazených vláda zdôvodňuje tým, že situácia v nemocniciach je naďalej stabilná. Prevládajúci variant omikron je síce nákazlivejší, ale nie tak nebezpečný ako jeho predchodkyňa delta.

V Rakúsku je teraz podľa úradov takmer 300-tisíc ľudí infikovaných koronavírusom. V nemocniciach je s covidom-19 cez 1 400 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti 171.

17. máj 2022 12:13