Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2019, 13:31 Aktualizované dňa 09.10.2019 o 15:56

Najmenej dvaja mŕtvi po streľbe pri nemeckej synagóge. Jedného z útočníkov zadržali

Dejiskom krviprelievania sa stal židovský svätostánok v štvrti Paulus.

Najmenej dvaja mŕtvi po streľbe pri nemeckej synagóge. Jedného z útočníkov zadržali
Zdroj: Reprofoto/ Twitter/Guy Elster

Dvaja ľudia dnes prišli o život pri streľbe v meste Halle na východe Nemecka. Na twitteri o tom informovala polícia, ktorá už tiež zadržala jednu osobu. Ďalší páchateľ, alebo páchatelia však podľa nej môžu byť na úteku. Obyvatelia mesta, ktoré má zhruba 234-tisíc obyvateľov, sa preto majú mať na pozore. Úrady im odporúčajú nevychádzať z budov.

Prvé správy o streľbe v štvrti Paulus, ktorá leží severne od centra mesta, polícia zverejnila pred 13:00. Neskôr uviedla, že dvaja ľudia zomreli a že do mesta vyslala množstvo jednotiek. Bližšie podrobnosti o okolnostiach streľby zatiaľ neoznámila. Varovala zároveň pred akýmikoľvek špekuláciami.

Nemecké médiá sa zhodujú na tom, že sa v Halle strieľalo najmenej na dvoch miestach. Jedným bolo okolie tunajšie synagógy, do ktorej sa podľa informácií magazínu Spiegel útočníci pokúsili dostať. Vďaka bezpečnostným opatreniam sa im to však nepodarilo. Teraz je v budove 70 až 80 ľudí.

Židia dnes totiž oslavuje svoj najdôležitejší sviatok Jom Kippur (Deň zmierenia). Jeden z útočníkov sa podľa svedkov snažil za pomoci zbrane a granátov preniknúť aj na židovský cintorín.

Znovu sa podľa svedkov, ktorí hovorili s televíziou n-tv, strieľalo pár stoviek metrov odtiaľ. Maskovaný útočník v bojovom obleku a prilbe automatickou zbraňou pálil do rýchleho občerstvenia s kebabom.

Takéto podniky v Nemecku často prevádzkujú ľudia s tureckými koreňmi. Dovnútra sa tiež pokúsil vhodiť predmet vyzerajúci ako granát. Ten síce vybuchol, ale vážne škody nespôsobil.

Spiegel, podľa ktorého boli útočníci najmenej dvaja, tvrdí, že sa po útokoch strelci rozdelili. Jeden z nich sa pokúsil utiecť vo vozidle taxislužby, ktoré však na diaľnici zastavila polícia.

Ulice sasko-anhaltského Halle sú po útokoch podľa verejnoprávnej televíznej a rozhlasovej stanice MDR prakticky vyľudnené. Stanica je uzavretá. Na niektorých miestach hliadkujú ťažko vyzbrojení policajti. Ďalší sa do mesta schádzajú odinakiaľ. V pohotovosti sú všetci záchranári.

Dnes sa strieľalo aj v meste Landsberg, ktoré leží neďaleko Halle. Či spolu prípady súvisia, ale nie je jasné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.