Oslo – V nórskom hlavnom meste Osle dnes oznámia meno tohtoročného laureáta alebo laureátky Nobelovej ceny za mier. Nominovaných je 301 kandidátov – 223 jednotlivcov a 78 organizácií. Stávkové kancelárie už majú svoju favoritku – švédsku študentku a aktivistku Grétu Thunbergovú, ktorú si svet všimol vďaka jej každopiatkovým demonštráciám pred švédskym parlamentu za boj proti zmene klímy.
Thunbergová svojimi protestami inšpirovala mladých ľudí k založeniu hnutia Fridays for Future, ktoré organizuje protesty po celom svete. Zároveň niektorí tvrdia, že cenu nezíska kvôli jej nízkemu veku, alebo pre jej „konfrontačný postoj“ – má totiž Aspergerov syndróm (forma autizmu, pri ktorej sa človek chová niekedy „spoločensky nevhodne“).
Ocenenie tak nakoniec môžu získať menej mediálne známe osobnosti, napríklad hongkongský prodemokratický aktivista Nathan law alebo bojovníčky za ľudské práva a proti násiliu – Hádžar Šarífová z Líbye a Ilwad Elmanová zo Somálska. Medzi tohtoročné favority patria i organizácie Reportéri bez hraníc (Reporters without Borders), Koalícia pre kontrolu zbraní (Control Amrs Coalition) alebo brazílsky vodca domorodcov Raoni Metuktire. Ľudia ho považujú za legendu hnutia za ochranu amazónskeho pralesa a jeho obyvateľov.
Za prácu pre migrantov a propagáciu práva na azyl má nádej na prestížne ocenenie aj pápež František, Úrad vysokého komisára Organizácie spojených národov pre utečencov (UNHCR) a jeho šéf Filippo Grandi či Medzinárodný záchranný výbor. Vyznamenaní by podľa pozorovateľov mohli byť aj osobnosti, ktoré sa zaslúžili o podpis mierovej dohody medzi Etiópiou a Eritreou, napríklad etiópsky premiér Abiy Ahmed.
V tomto týždni boli postupne vyhlásení laureáti ocenení za fyziológiu a lekárstvo, fyziku, chémiu a literatúru. Práve Nobelova cena za mier ale každoročne priťahuje najväčšiu pozornosť.