Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2019, 17:10

"Tiež tebe, Bože, odporúčam jeho koncert." Svetové médiá píšu o rozlúčke s Karlom Gottom

Pozornosti sa zosnulému umelcovi dostáva najmä tam, kde si za svoju spevácku kariéru získal množstvo priaznivcov.

Rozlúčka s Karlom Gottom
Zdroj: Reuters

Svetové médiá si rovnako ako v uplynulých dňoch podrobne všímajú dianie okolo úmrtia českého speváka Karla Gotta, za ktorého sa dnes v katedrále Svätého Víta konala zádušná omša.

Pozornosti sa zosnulému umelcovi dostáva najmä tam, kde si za svoju spevácku kariéru získal množstvo priaznivcov - teda v Nemecku či Rusku.

​​Nemecký bulvárny denník Bild má v Prahe vlastného spravodajcu, ktorý sleduje všetky udalosti späté s poslednou rozlúčkou so spevákom, ktorý sa v Nemecku dodnes teší značnej obľube.

​"Celá krajina smúti za Karla Gotta," znie titulok správy v online vydaní denníka, ktorá sa dnes objavila na hlavnej strane.

"Mnoho fanúšikov je zo smrti Karla Gotta stále otrasených. V Prahe mu teraz môžu vzdať poslednú poctu. Potom, čo mali všetci fanúšikovia v piatok možnosť rozlúčiť sa so svojím idolom, si Česko uctieva pamiatku Karla Gotta jednodňovým štátnym smútkom."

Bild si všíma, že speváka na jeho poslednej cestu prišli z Nemecka do českej metropoly odprevadiť jeho bývalý manažér Wolfgang "Max" Kaminski či spevák Patrick Linder. "Tiež tebe, Bože, odporúčam jeho koncert," cituje agentúra DPA českého duchovného Zbigniewa Czendlika, ktorý na zádušnej omši predniesol posledné slovo.

Podľa agentúry sa Gott v Nemecku v minulosti preslávil najmä nemecky spievanými hity Babička či Biene Maja (Včielka Maja).

Nemecký denník Bild
Zdroj: Bild.de

​​Mníchovský denník Süddeutsche Zeitung dnes píše, že už v piatok sa so spevákom prišli rozlúčiť aj niektorí Nemci. Viktoria a Lorena z Hesenska boli v Prahe na dovolenke a ráno sa zašli pozrieť pred Gottovu vilu na Smíchove.

"Celé mesto je plné sviečok a kvetov," uviedli. Ich najobľúbenejšou Gottovou pesničkou je Včielka Mája, na ktorej podľa svojich slov vyrástli.

O zádušnej omši za Karla Gotta informovala tiež agentúra AFP, ktorá citovala slová kardinála Dominika Duku o "daru krásneho hlasu, umenie interpretácie a úsmevu spojeného s noblesou, ktorými napĺňal radosťou milióny poslucháčov".

Pripomenula Gottovu hudobnú kariéru a tiež to, že spevák bol aj "zručný maliar" a príležitostný herec.

Ruská agentúra TASS, pre ktorú udalosti okolo úmrtia Gotta z Prahy sledoval dopisovateľ, dnes uviedla, že po zádušnej omši bude telo "majstra" spopolnené v pražskom Motole a urna by následne mohla byť uložená na vyšehradskom cintoríne Slavín, kde je pochovaných množstvo popredných českých osobností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.