Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2019, 09:25

Poliaci rozhodujú, či pri moci zostane Kaczyńského Právo a spravodlivosť

Podľa prieskumov má PiS veľké šance voľby vyhrať.

Poliaci rozhodujú, či pri moci zostane Kaczyńského Právo a spravodlivosť
Zdroj: Reuters

Poliaci dnes rozhodnú o tom, či v ich krajine bude ďalšie štyri roky vládnuť národno-konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Podľa prieskumov má veľké šance voľby vyhrať, najsilnejšie opozičné zoskupenie, proeurópska Občianska koalícia, za PiS výrazne zaostáva.

Otázkou je, či PiS získa takú podporu, aby sa obišlo bez koaličného partnera.

Strana počas svojej vlády zaviedla prídavky na deti, tento rok seniorom vyplatila trináste dôchodky a sľubuje, že rovnako bude postupovať aj v budúcnosti.

Za jej vlády sa znížil vek odchodu do dôchodku. Politika PiS oslovuje najmä ľudí, ktorí pociťujú rozčarovanie z transformácie po roku 1989.

Strana má oporu v katolíckej cirkvi, vsádza na vlastenecké cítenie Poliakov a varuje pred nebezpečenstvom, aké podľa nej predstavuje hnutie za práva sexuálnych menšín.

Počas posledných štyroch rokov sa vláda vo Varšave dostala do sporu s Bruselom kvôli sporným zmenám v justícii, ktoré podľa kritikov ohrozujú jej nezávislosť, alebo kvôli výrubu stromov v Bialowiežskom pralese.

Jej spojenci ovládli kľúčové štátne inštitúcie a verejnoprávne médiá idú podľa kritikov na ruku PiS.

Občianska koalícia sľubuje, že keď sa dostane k moci, v prvom rade obnoví v krajine princípy demokratického štátu. Tvrdí, že sociálne programy zavedené PiS nezruší.

Dnešné voľby rozhodnú o zložení 460-členného Sejmu, dolnej komory parlamentu, aj 100-členného Senátu.

Volebné miestnosti sa otvárajú o 07:00 SELČ, viac ako 30 miliónov oprávnených voličov môže hlas odovzdať do 21:00.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.