Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2019, 15:43

Trump obvinil sýrskych Kurdov, že zámerne prepúšťajú teroristov

Od začiatku tureckej ofenzívy sa upozorňovalo na to, že na slobodu sa môžu dostať tisícky väznených a členov Islamského štátu.

Trump obvinil sýrskych Kurdov, že zámerne prepúšťajú teroristov
Zdroj: Reuters

Oddiely sýrskych Kurdov v severnej Sýrii zrejme prepúšťajú niektorých zajatých teroristov z Islamského štátu (IS), aby vlákal USA späť do konfliktu. Na twitteri to dnes napísal americký prezident Donald Trump. Podľa neho môžu Turecko a európske štáty ľahko utečencov znova pochytať, ale museli by konať rýchlo.

"Kurdi možno niektorých (členov IS) prepúšťajú, aby nás do toho vtiahli," napísal Trump. "Turecko alebo európske štáty ich môžu ľahko znovu chytiť, ale museli by konať rýchlo. Zásadné sankcie proti Turecku sa blížia! Naozaj si ľudia myslia, že by sme mali bojovať proti členovi NATO, Turecku? Tie nekonečné vojny skončia," píše Trump.

USA stiahli svojich vojakov zo severu Sýrie, čím umožnili Turecku začať útok pozdĺž svojej južnej hranice. Cieľom je vytlačiť zo sýrskeho pohraničia oddiely sýrskych Kurdov YPG a zriadiť bezpečnú zónu pre sýrskych utečencov, ktorí sú teraz v Turecku. V oblasti však Kurdi strážia zajatcov z IS a vopred upozornili, že nebudú schopní bojovať proti tureckej armáde a pritom zabezpečiť ostrahu väzníc.

Od začiatku tureckej ofenzívy sa upozorňovalo na to, že na slobodu sa môžu dostať tisícky väznených a nebezpečných členov IS. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan k tomu minulý týždeň povedal, že tí, ktorí majú zostať vo väzení, v ňom zostanú a že Turecko to zaistí. Ruský prezident Vladimir Putin však vyjadril pochybnosti, či sa Turecku podarí udržať situáciu pod kontrolou.

Turecký minister obrany Hulusi Akar dnes vyhlásil, že Kurdi "vyprázdnili" jednu väznicu s členmi IS pred tým, než na miesto dorazili turecké jednotky. Podľa Akara išlo o jedinú väznicu s bojovníkmi IS, ktorá sa nachádzala v hraničnom páse východne od Eufratu, v oblasti, na ktorú sa ofenzíva zameriava. Podľa víkendových správ sa podarilo asi 800 príbuzným bojovníkov IS utiecť z tábora pri meste Ajn-Ísa. Či mal Akar na mysli tento prípad, nie je jasné.

Kurdi sa dohodli cez víkend so sýrskou vládou o vojenskej pomoci a sýrski vojaci už dnes dorazili do Tall Tamiru. Kurdskí predstavitelia dnes toto rozhodnutie označili zo "predbežnú vojenskú dohodu" s tým, že politické aspekty budú vyjednané neskôr. Kurdi za sýrskej vojny zriadili na severe vlastnú samosprávu a dúfali v autonómiu, ktorú im však Damask v minulosti vždy odmietol poskytnúť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.