Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2019, 08:44

Tajfún Hagibis má v Japonsku už najmenej 70 obetí

Po jednom z najsilnejších a najničivejších tajfúnov za posledné desaťročia zostáva nezvestných 15 osôb.

Tajfún Hagibis má v Japonsku už najmenej 70 obetí
Zdroj: TASR/AP

Takmer 70 ľudí prišlo o život pri vyčíňaní tajfúnu Hagibis, ktorý cez víkend zasiahol oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu. Informovala o tom v utorok televízia NHK.

Po jednom z najsilnejších a najničivejších tajfúnov za posledné desaťročia, ktorý zasiahol spomínanú oblasť v noci na nedeľu, zostáva nezvestných 15 osôb.

Japonský premiér Šinzó Abe uviedol, že na záchranných operáciách sa zúčastňuje vyše 110-tisíc policajtov, hasičov, príslušníkov pobrežnej stráže a civilnej ochrany.

"Záchranné práce v postihnutých oblastiach aktuálne pokračujú nepretržite," povedal Abe. Zo zaplavených lokalít sa okrem iného odčerpáva voda a opravujú poškodené brehy riek a vodných tokov.

Tajfún Hagibis a následná silná búrka spôsobili, že sa vylialo z brehov najmenej 176 riek. Úrady varovali obyvateľstvo, že silné dažde budú pokračovať aj počas utorka.

Ako uviedla kancelária premiéra Abeho, zachránených bolo už viac než 3000 ľudí. Tajfún Hagibis zasiahol 36 zo 47 japonských prefektúr. Bez elektriny zostáva ešte 34-tisíc domácností a bez vody ich je 133-tisíc.

Desaťtisíce ľudí strávili noc z pondelka na utorok v evakuačných prístreškoch - mnohí z nich pritom nevedeli, či sa budú môcť vrátiť do svojich domovov.

Vláda prisľúbila postihnutým regiónom finančnú pomoc, nespresnila však o akú sumu pôjde.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.