Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2019, 11:47 Aktualizované dňa 17.10.2019 o 12:20

Veľká Británia a Európska únia dosiahli novú brexitovú dohodu

Podmienky odchodu Británie z Európskej únie musí ešte schváliť britský parlament a Európsky parlament.

Veľká Británia a Európska únia dosiahli novú brexitovú dohodu
Zdroj: Reuters

Veľká Británia a Európska únia sa dohodli na podmienkach brexitu. Informovali o tom dnes na twitteri predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson.

Juncker nový dokument označil za "spravodlivý a vyvážený". Podľa britského premiéra ide o dohodu, ktorou jeho krajina "získava späť kontrolu".

Nemusí získať podporu

Severoírski unionisti (DUP), kľúčoví spojenci Johnsonových konzervatívcov, však vzápätí uviedli, že stále platí ich dnešné vyhlásenie, v ktorom dali najavo nesúhlas s niektorými časťami brexitových návrhov.

"Kde je vôľa, je aj dohoda - máme ju! Je to spravodlivá a vyvážená dohoda pre EÚ a pre Spojené kráľovstvo," napísal na twitteri šéf Európskej komisie Juncker. "Odporúčam, aby Európska rada túto dohodu podporila," dodal.

"Máme skvelú novú dohodu, ktorá si berie späť kontrolu - teraz by mal parlament v sobotu zabezpečiť brexit, aby sme sa mohli posunúť k iným prioritám," napísal na twitteri Johnson.

​Líder labouristov Jeremy Corbyn podľa BBC povedal, že nová dohoda znie "ešte horšie", ako návrh expremiérky Theresy Mayovej a britskí poslanci by ho mali zamietnuť.

Ako rieši kľúčový problém?

​Súčasťou nového návrhu je podľa BBC odstránenie írskej poistky

Poistka má byť nahradená inými opatreniami, ktoré však podľa britskej vlády nepovedú k colnej kontrole a vzniku fyzickej colnej infraštruktúry. Plán počíta okrem iného s tým, že Severné Írsko by v zásade zostalo v jednotnom trhu pre tovar EÚ.

​Podľa novej dohody by tak Severné Írsko bolo vnímané odlišne od zvyšku Británie, čo však DUP odmieta.

Podmienky odchodu Británie z Európskej únie musí ešte schváliť britský parlament, kde sa hlasovanie čaká v sobotu, takisto aj Európsky parlament. O brexite dnes bude rokovať aj summit Európskej únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.