Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2019, 19:01

Naznačuje cestu zo svetového populistického bahna, píšu o Čaputovej vo Washington Post

O prezidentke Zuzane Čaputovej písala autorka stĺpčekov denníka The Washington Post Anne Applebaumová.

Naznačuje cestu zo svetového populistického bahna, píšu o Čaputovej vo Washington Post
Zdroj: TASR/AP

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svojim víťazstvom vo voľbách a pôsobením v politike vo svojej krajine naznačuje možnú cestu von zo svetového populistického bahna. V utorok to napísala autorka stĺpčekov denníka The Washington Post Anne Applebaumová.

Spojené štáty sú teraz podľa autorky v temnom období pre ľudí, ktorým ide o vládu práva a o budúcnosť demokracie v tejto krajine. Americký prezident otvorene porušuje zákony aj zásady slušnosti. Akým jazykom, akou politickou kampaňou však poraziť jeho zarytých stúpencov?

Príkladom je pre Applebaumovú Čaputová, ktorej krajina bola v podobne temnej chvíli vo februári 2018.

Slovensko viedla populistická vláda spojená s korupciou a organizovaným zločinom. Toto spojenie sa snažil odhaliť investigatívny novinár Ján Kuciak, ktorý bol brutálne zavraždený aj so svojou snúbenicou.

Odpoveďou na to, ako by bolo možné zvíťaziť nad vládnucou stranou na Slovensku, sa stala málo známa ekologická právnička a stúpenkyňa liberálnej demokracie Čaputová.

V marci 2018 vstúpila do prezidentských volieb ako kandidátka malej mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko a za rok v nich zvíťazila.

Čaputová v diskusiách dáva prednosť "používaniu sloganov, ktoré zjednocujú", nie argumentácii "bojujte a mobilizujte svojich stúpencov". Applebaumová oceňuje predovšetkým "zvláštnu formu sebadisciplíny" slovenskej prezidentky, "jej odmietanie nechať sa nahnevať či vyprovokovať".

To by podľa nej potrebovali ostatní politici, ktorí sa dnes sústredia na "invektívy, masívne antikampane a falošné obviňovania".

"Ak nič iné, úspech Čaputovej dáva nádej, že aj keď sa zdá, že politika je vo svojej najtemnejšej a najnebezpečnejšej podobe, nový politický projekt, ktorý si predtým nikto nedokázal predstaviť, môže u verejnosti získať ohlas," napísala Applebaumová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.