Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2019, 08:07

Johnson má len veľmi malú šancu na presadenie brexitovej dohody, myslí si analytik

Šancu na úspech dohody v parlamente podľa profesora znižujú odmietavé reakcie vlády severoírskych unionistov.

Johnson má len veľmi malú šancu na presadenie brexitovej dohody, myslí si analytik
Zdroj: Reuters

Návrh dohody britského premiéra Borisa Johnsona o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie má len veľmi malú šancu uspieť v sobotňajšom hlasovaní britského parlamentu.

Uviedo to zástupca riaditeľa britského think-tanku "The UK in a Changing Europe" a profesor politológie Simon Usherwood.

Šancu na úspech dohody v parlamente podľa profesora znižujú odmietavé reakcie vlády severoírskych unionistov.

"Johnson by preto musel nájsť dostatočný počet hlasov od rebelov z opozičnej Labouristickej strany," povedal Usherwood. Verejne by sa tak vyhranili voči svojmu vodcovi Jeremymu Corbynovi, podľa ktorého je tento návrh ešte horší ako dohoda bývalej premiérky Theresy Mayovej - a najlepším riešením je vyhlásenie druhého referenda.

Podľa Usherwooda je však takáto možnosť skôr nepravdepodobná: "Podpora dohody, ktorá by Johnsonovi silno nahrala v kampani, je (pre opozíciu) nešťastným rozhodnutím vzhľadom na vysokú pravdepodobnosť parlamentných volieb."

Johnsonov návrh dohody o brexite sa zásadne líši od vyrokovanej dohody Theresy Mayovej najmä v otázke tzv. írskej poistky, ktorá má zamedziť obnoveniu kontrol na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Tú premiér zrušil a nahradil návrhom colnej hranice v Írskom mori. Toto more oddeľuje ostrovy Írsko a Veľká Británia.

"To, samozrejme, predstavuje problém pre firmy zo Severného Írska, najmä tie, ktoré dovážajú tovar a poľnohospodárske produkty do Anglicka, Škótska a Walesu," povedal pre TASR profesor ekonómie a politológie na londýnskej univerzite King's College Jonathan Portes. Podľa neho práve preto severoírski unionisti odmietajú návrh podporiť.

Naskytuje sa však aj možnosť, že parlament v sobotu hlasovať vôbec nebude. Po piatkovom úspešnom prijatí tzv. Letwinovho dodatku podľa profesora Usherwooda naberá táto situácia na pravdepodobnosti. Znamenalo by to, že Británia by musela požiadať EÚ o odklad brexitu do 31. januára 2020. Rovnaký scenár by nastal, ak by poslanci návrh dohody odmietli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.