Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2019, 13:00

Strojca brexitu kritizuje Johnsona: Radšej nové voľby ako jeho dohodu

Johnson nemal inú možnosť, než požiadať o odklad.

Strojca brexitu kritizuje Johnsona: Radšej nové voľby ako jeho dohodu
Zdroj: Reuters

Šéf protiunijnej Strany pre brexit Nigel Farage by radšej videl krátky odklad brexitu spolu s novými voľbami. Súčasnú podobu dohody o vystúpení Británie z Európskej únie, ako ju dohodol premiér Boris Johnson, totiž považuje za zlú.

Farage, ktorý je aj poslancom Európskeho parlamentu, to dnes povedal televízii Sky News. Tieňový minister financií John McDonnell uviedol, že opoziční labouristi sa vynasnažia dohodu upraviť cez pozmeňovacie návrhy tak, aby bola prijateľná pre všetkých.

S dohodou sa nič nezmení

"Chcem, aby sme odišli 31. októbra, ale všetkých varujem, že ak táto dohoda prejde, nezmení sa vôbec nič. Myslím si, že by bolo oveľa lepšie odchod nakrátko odložiť a medzitým usporiadať voľby, v ktorých môžeme situáciu vyriešiť," uviedol Farage. Dohodu, ktorú vyjednal Johnson, označil za "mizernú".

Bývalý minister pre brexit David Davis dnes uviedol, že Johnson nemal inú možnosť, než žiadosť o odklad predsedovi Európskej rady odoslať, pretože ho k tomu viaže zákon.

Musí žiadať o odklad

"Parlament vám môže niečo nariadiť, ale nemôže zmeniť váš názor," dodal Davis v reakcii na dva listy, ktoré Johnson odoslal v sobotu v noci predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.

Vzhľadom k tomu, že Johnson v dolnej komore britského parlamentu nepresadil najnovšiu podobu brexitovej dohody, poslal Tuskovi zákonom požadovanú žiadosť o odklad brexitu o tri mesiace, teda do konca januára budúceho roka. List však nepodpísal, naopak k nemu priložil text, kde odklad označuje za chybu.

"Budeme prinášať pozmeňovacie návrhy a uvidíme, či sa na nejakej prijateľnej podobe v Dolnej snemovni zhodneme," uviedol k dohode labourista McDonnell, podľa ktorého labouristi chcú zahrnúť napríklad lepšiu ochranu práv zamestnancov.

Veria v dohodu

Nevylúčil ani prerokúvanie druhého referenda o brexite. "Vždy sme presadzovali, aby rozhodol ľud," uviedol McDonnell.

Britský zákonodarca Oliver Letwin verí, že sa Johnsonovi s najväčšou pravdepodobnosťou podarí dohodu nakoniec presadiť. Letwin je zodpovedný za pozmeňovací návrh, ktorý skomplikoval plány premiéra Johnsona a jeho vlády.

Podľa zákona schváleného v septembri musí britská vláda Európskej únii poslať spomínaný list, v ktorom požiada o trojmesačný odklad brexitu, ak parlament neschváli dohodu. A ten ju v sobotu neschválil.

"Ja budem stáť za vládou dovtedy, dokiaľ bude túto dohodu presadzovať. Podporím ju, budem pre ňu hlasovať," citovala Letwina televízia BBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.