Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.10.2019, 20:00

Erdogan dal kurdskej milícii 150 hodín na odchod z pohraničnej oblasti

Splnenie tohto dojednania budú kontrolovať spoločné hliadky tureckých a ruských vojakov.

Erdogan dal kurdskej milícii 150 hodín na odchod z pohraničnej oblasti
Zdroj: Reuters

Kurdské milície v Sýrii dostanú na stiahnutie z 30 kilometrov širokej zóny pri hraniciach s Tureckom ďalších 150 hodín, počítajúc od stredy 23. októbra. Splnenie tohto dojednania potom budú kontrolovať spoločné hliadky tureckých a ruských vojakov.

Vyhlásil to podľa agentúry TASS turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na spoločnej tlačovej konferencii s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom po rokovaní v čiernomorskom letovisku Soči.

"Počas 150 hodín (kurdskej jednotky) opustia tridsaťkilometrovú zónu. Odpočítavanie tejto lehoty začne zajtra v 12:00 miestneho času. Po uplynutí poskytnutých 150 hodín (približne šesť dní) začne rusko-turecké hliadkovanie západne a východne od miesta operácie Prameň mieru," vyhlásil Erdogan podľa agentúry TASS.

Spoločné hliadky sa majú pohybovať do hĺbky desiatich kilometrov sýrskeho územia od tureckých hraníc.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov poznamenal, že od polnoci 23. októbra vstúpia do oblasti tureckej operácie v Sýrii ruskí vojenskí policajti a sýrski vojaci.

Uviedol tiež, že Rusko a Turecko budú spoločne monitorovať situáciu, aby zaistili plnenie dohody zo Soči.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.