Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2019, 18:23 Aktualizované dňa 24.10.2019 o 18:37

Johnson je ochotný dať viac času na študovanie brexitovej dohody. Podmienkou sú voľby

Britský premiér navrhne, aby sa voľby konali 12. decembra.

Johnson je ochotný dať viac času na študovanie brexitovej dohody. Podmienkou sú voľby
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson oznámil, že parlamentu predloží návrh na konanie predčasných volieb 12. decembra. Uviedol to vo svojom vyhlásení.

Súhlas s konaním volieb je podľa neho podmienkou pre to, aby vláda poslancom poskytla viac času na diskusiu o vykonávacom zákone o brexitu.

"Ak (poslanci) skutočne chcú dlhší čas na to, aby si mohli túto skvelú dohodu preštudovať, potom ho môžu mať, ale musia schváliť parlamentné voľby 12. decembra. To je cesta vpred," povedal premiér.

Návrh na konanie predčasných volieb plánuje Johnson predložiť zákonodarcom začiatkom budúceho týždňa. Pre jeho schválenie je potrebný súhlas dvoch tretín poslancov.

Ak by návrh získal v Dolnej snemovni podporu, potom by podľa pravidiel bol parlament rozpustený 6. novembra.

To by podľa Johnsona poskytlo poslancom dostatočný čas na to, aby mohli podrobne posúdiť vykonávací zákon o brexite a schváliť dohodu o odchode Británie z Európskej únie.

"Úprimne sa domnievam, že nastal čas, aby opozícia zobrala odvahu a predstúpila pred nášho spoločného vodcu, ktorým sú občania Spojeného kráľovstva," dodal Johnson.

Premiér sa už o vyvolanie predčasných volieb dvakrát pokúsil začiatkom septembra, v oboch prípadoch ale jeho snahu parlament zablokoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.