Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2019, 15:43

Erdogan znovu hrozí, že pustí milióny utečencov do Európy

Turecký prezident sa snaží tlačiť na Európsku úniu.

Erdogan znovu hrozí, že pustí milióny utečencov do Európy
Zdroj: Reuters

Ak európske krajiny nepodporia plány Ankary na vytvorenie bezpečnostnej zóny na severovýchode Sýrie, Turecko otvorí hranice a nechá utečencov dostať sa do Európy, pohrozil dnes opätovne turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Ankara tvrdí, že chce v Sýrii pri tureckej hranici zriadiť bezpečnú zónu. Do nej má byť premiestnená veľká časť zo 3,6 milióna sýrskych utečencov, ktorí sa nachádzajú v Turecku.

Ako Erdogan dnes tiež vyhlásil, v prípade, že Rusko nesplní svoje povinnosti vyplývajúce z utorkovej bilaterálnej dohody uzavretej medzi Ankarou a Moskvou, Turecko samo "vyčistí" oblasť na sýrsko-tureckej hranici od kurdských milícií YPG.

Turecko radí kurdské oddiely YPG k teroristom a začalo kvôli ich prítomnosti pri hranici 9. októbra v severnej Sýrii ofenzívu.

Minulý týždeň pristúpila Ankara na prímerie, ktorá má umožniť stiahnutie kurdských milícií z 30 kilometrov širokého pásma. Na stiahnutie podľa dohody medzi Ruskom a Tureckom dohliadajú ruskí vojenskí policajti.

Turecký prezident už pred pár dňami na začiatku tureckej ofenzívy v Sýrii Európe pohrozil, že ak bude situáciu popisovať ako inváziu, môže Turecko otvoriť dvere miliónom utečencov a nechať ich odísť do Európy.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na to vtedy reagoval, že sa únia nenechá Erdoganom vydierať. "Nikdy nepripustíme, aby boli utečenci zneužívaní ako zbraň a k nášmu vydieraniu," povedal Tusk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.