Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2019, 14:28 Aktualizované dňa 27.10.2019 o 16:45

Trump potvrdil likvidáciu vodcu Islamského štátu Baghdádího

Šéf Bieleho domu povedal, že sa podarilo zlikvidovať vodcu extrémistickej organizácie Islamský štát abú Bakra Baghdádího.

Trump potvrdil likvidáciu vodcu Islamského štátu Baghdádího
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v nedeľu potvrdil, že americkým silám sa v Sýrii podarilo zlikvidovať vodcu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakra Baghdádího. Informovala o tom spravodajská stanica al-Džazíra.

Odpálil sa za pomoci samovražednej vesty

​Zabitie obávaného vodcu Islamského štátu bolo v minulosti oznámené už mnohokrát, nikdy sa však zatiaľ nepotvrdilo.

Vodca IS sa podľa slov amerického prezidenta odpálil za pomoci samovražednej vesty počas úteku pred príslušníkmi amerických špeciálnych jednotiek, pričom okrem seba usmrtil aj tri svoje deti.

Americký prezident ďalej dodal, že pri špeciálnej operácii nezahynuli žiadni príslušníci amerických ozbrojených síl, píše agentúra AP.

"Bol to chorý a zvrátený muž"

"Bol to chorý a zvrátený muž a teraz je mŕtvy," dodal v tejto súvislosti šéf Bieleho domu s tým, že Baghdádí "zomrel ako pes a ako zbabelec", píše agentúra AP.

"Jeho telo bolo znetvorené výbuchom. Okrem toho sa na neho aj zrútil tunel. Napriek tomu nám testy dali istú, okamžitú a absolútne pozitívnu identifikáciu (Baghdádího). Bol to on," uviedol Trump na margo vierohodnosti informácie o smrti vodcu extrémistickej skupiny, napísala AFP.
Šéf Bieleho domu tiež vyhlásil, že "zločinec, ktorý sa veľmi snažil zastrašovať ostatných, strávil svoje posledné chvíle v absolútnom strachu, panike a hrôze z amerických jednotiek, ktoré sa k nemu blížili".
Americký prezident ďalej dodal, že pri špeciálnej operácii nezahynuli žiadni príslušníci amerických ozbrojených síl.

Spravodajská televízia CNN v tejto súvislosti pred Trumpovým vystúpením uviedla, že s definitívnym potvrdením čerstvej správy o likvidácii Bagdádího sa čaká na testy DNA a biometrické merania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.