Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2019, 18:45

NATO rešpektuje spoločné vojenské cvičenia Srbska a Ruska

Po skončení manévrov, ktoré budú trvať šesť dní, sa systém S-400 Triumf vráti do Ruska.

Šéf NATO Jason Stoltenberg
Zdroj: TASR/AP

Severoatlantická aliancia vyhlásila, že "rešpektuje" rozhodnutie Srbska uskutočniť spoločné vojenské cvičenia s Ruskom, pri ktorých sú nasadené protilietadlové raketové systémy S-400 Triumf ruskej výroby a ruský samohybný protilietadlový systém Pancir-S1.

Rusko vyhlásilo, že S-400 Triumf s dlhým doletom a Pancir-S1 s krátkym doletom sú na manévroch Slovanský štít testované ruskou a srbskou armádou s cieľom vyladiť spoločný postup pri odrazení vzdušných útokov, informovala v nedeľu spravodajská stanica Slobodná Európa s odvolaním sa na ruský rezort obrany.

Oba systémy typu zem-vzduch sú nasadené na vojenskej základni Batajnica pri srbskej metropole Belehrad. Ide o prvý prípad, čo sa dané systémy objavili na cvičeniach mimo Ruska.

Tlačová kancelária Severoatlantickej aliancie vo vyhlásení uviedla, že NATO a Srbsko "sú partnermi a rešpektujeme právo Srbska robiť suverénne rozhodnutia o cvičeniach na svojom území".

"Je to záležitosť Srbska a Ruska," uvádza sa ďalej v danom vyhlásení s tým, že táto balkánska krajina má s Alianciou "dobrý a produktívny vzťah".

Po skončení manévrov, ktoré budú trvať šesť dní, sa systém S-400 Triumf vráti do Ruska. Srbský prezident Aleksandar Vučič povedal, že jeho vláda zakúpila od Ruska systém Pancir-S1.

Srbsko si napriek svojmu proklamovanému záujmu o vstup do Európskej únie zachováva silné politické a ekonomické vzťahy s Moskvou. Belehrad sa však zaviazal, že hodlá zostať mimo NATO a odmietol podporiť západné sankcie uvalené voči Rusku v súvislosti so situáciou na Ukrajine.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.