Smrť lídra teroristickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakra Bagdádího, ktorý zomrel cez víkend pri vojenskej operácii Spojených štátov v severozápadnej Sýrii, je skôr symbolickú ranou pre IS a nemala by sa preceňovať, myslia si analytici citovaní denníkom The Times of Israel.
"Je viac ako pravdepodobné, že sa zrodí iná podobná organizácia s nemenej charizmatickým lídrom, ako bol Bagdádí, ktorá môže byť ešte brutálnejšia než IS, ak možno si vôbec niečo horšie ešte predstaviť," domnieva sa izraelský analytik Avi Issacharoff. Aj on si, rovnako ako mnoho ďalších expertov, myslí, že smrť lídra IS neznamená koniec tejto organizácie.
"Po rozpade jeho územného impéria je Islamský štát už skôr len idea než realita, ale ako taký bude pokračovať, v pozmenenej forme, a bude Západ ohrozovať aj v nasledujúcich rokoch," myslí si Issacharoff.
Nahradiť Bagdádího bude ťažké, ale IS prežil už smrť množstva svojich vysoko postavených veliteľov, myslí si analytik Joseph Krauss. Podľa neho sú veľkou hrozbou tisíce bojovníkov IS vo väzniciach, vrátane tých na východe Sýrie, ktoré strážia či donedávna strážili kurdskí bojovníci.
"Je možné, že budúci šéf IS má teraz na sebe väzenskú kombinézu a v pokoji regrutuje nových bojovníkov za betónovými múrmi s ostnatým drôtom a premýšľa stratégiu, ako to kedysi robil Bagdádí," poznamenal Krauss.
Pripomenul tiež, ako IS získaval priaznivcov medzi sunnitskými moslimami na Blízkom východe, ktorí boli nespokojní so svojimi vládami. V posledných týždňoch prepukli protivládne protesty okrem iného v Iraku, kde v predchádzajúcich rokoch takisto IS ovládol rozsiahle územia.