Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2019, 19:31

Johnson súhlasil s odkladom brexitu. Má byť podľa neho posledný

Britský premiér chce vyvolať predčasné voľby.

Johnson súhlasil s odkladom brexitu. Má byť podľa neho posledný
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson súhlasil v pondelok s odkladom tzv. brexitu o tri mesiace, informovala agentúra AP. Povedal však, že je to proti jeho vôli a vyzval Európsku úniu, aby už Británii neposkytla žiadny ďalší odklad.

​Zvyšné členské štáty Európskej únie schválili v pondelok odklad odchodu Británie do 31. januára 2020. Británia však môže vystúpiť z Únie aj skôr.

Johnson predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi v liste oznámil, že rozhodnutie prijíma, uviedla agentúra AFP. Britský premiér však dodal, že bude na členské krajiny EÚ naliehať, aby dali jasne najavo, že po 31. januári 2020 nebude možné už žiadne ďalšie posunutie termínu brexitu.

Johnsonovi vyplývala z britských zákonov povinnosť odoslať do Bruselu list so žiadosťou o odklad, keďže členovia britského parlamentu v 19. októbra odmietli v hlasovaní podporiť dohodu o podmienkach brexitu.

Johnson sa chystá v pondelok večer predložiť poslancom Dolnej snemovne britského parlamentu návrh, aby sa predčasné voľby v Británii konali 12. decembra. Návrh však bude schválený len vtedy, ak zaň budú hlasovať najmenej dve tretiny poslancov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.