Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2019, 08:11

Antidopingová agentúra chce do konca novembra rozhodnúť, či Rusi manipulovali dáta

Dáta, ktoré získala WADA z moskovského laboratória, mohli obsahovať až tisíce zmien.

Doping v športe
Zdroj: TASR/AP

Svetová antidopingová agentúra (WADA) chce do konca novembra rozhodnúť, či Rusko manipulovalo s dátami odovzdanými z moskovského antidopingového laboratória pre účely vyšetrovania škandálu štátom riadeného dopingu.

Odvolacia a revízna komisia (CRC) WADA získala od ruskej strany všetky reakcie na obvinenie o falšovaní dát a ocitla sa v procese rozhodovania. Žiadny časový limit na určenie verdiktu však CRC nedostala.

Dáta, ktoré získala WADA z moskovského laboratória, mohli obsahovať až tisíce zmien. Priznal to šéf Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA) Jurij Ganus v rozhovore pre nemecké periodikum Der Spiegel.

Podľa jeho slov sa s dátami manipulovalo na prelome rokov 2018 a 2019, keď WADA čakala na ich sprístupnenie. Zásahy sa mohli týkať aj mien športovcov.

Sprístupnenie dát z moskovského laboratória bolo jednou z podmienok WADA pre opätovné začlenenie RUSADA do celosvetovej organizácie.

Rusi ich vydanie viackrát odložili, napokon však stihli termín a WADA ich prijala späť. Po analýze však odhalili nezrovnalosti. Ganus už skôr zverejnil podozrenie, že s dátami manipulovali ruské štátne orgány, ktoré mali dokumenty pod dohľadom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.