Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2019, 23:09

Kurdské milície sa podľa dohody stiahli z hraníc. Tých, ktorí ostali, Turecko "zlikviduje"

Dohoda Ankary a Moskvy z minulého týždňa dala Kurdom na stiahnutie do 30 kilometrovej vzdialenosti od hranice 150 hodín.

Kurdské milície sa podľa dohody stiahli z hraníc. Tých, ktorí ostali, Turecko "zlikviduje"
Zdroj: Reuters

Členovia sýrskych kurdských milícií YPG dnes ešte pred stanoveným termínom dokončili sťahovanie z bezpečnostnej zóny u turecko-sýrskych hraniciach, ako im to ukladala rusko-turecká dohoda.

Informoval o tom dnes ruský minister obrany Sergej Šojgu. Rusi o stiahnutí YPG upovedomili aj najvyšších tureckých predstaviteľov, povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký minister obrany Hulusi Akar ale len niekoľko hodín predtým tvrdil, že milície YPG pri tureckých hraniciach stále operujú.

Podľa dohody z minulého týždňa sa mali Kurdi stiahnuť do 16:00 SEČ. Podľa šéfa tureckej diplomacie Mevlut Çavuşoglua Ankara tých členov YPG, čo zostali v zóne, zlikviduje.

150 hodín 

Dohoda Ankary a Moskvy z minulého týždňa dala Kurdom na stiahnutie do 30 kilometrovej vzdialenosti od hranice 150 hodín.

Potom majú na hranici začať spoločné turecko-ruské hliadky. Ankara chce v tejto oblasti zriadiť bezpečnú zónu, do ktorej sa z Turecka budú môcť vracať sýrski utečenci.

Turecko začalo deviateho októbra operáciu Prameň mieru, ktorej cieľom bolo vytlačiť zo sýrskeho pohraničia Kurdov, ktorých považuje za teroristov. Boje sú teraz pozastavené.

"Stiahnutie ozbrojených síl z územia, kde má vzniknúť bezpečnostný koridor, bolo dokončené pred termínom. Sýrskej pohraničné hliadky a naše vojenská polícia sú na mieste," citovala Šojguovo vyjadrenie agentúra TASS.

Boj ešte neskončil

Agentúra DPA s odvolaním sa na vyjadrenie veliteľa ruskej armády Jurija Borenkova uviedla, že podľa Moskvy milície YPG z pohraničnej zóny stiahli spolu 68 svojich jednotiek o 34-tisíc bojovníkoch a tritisíc kusov vojenskej techniky.

"Zdá sa, že teroristická organizácia YPG je stále v oblasti operácie Prameň mieru. Ten boj (proti terorizmu) ešte neskončil," povedal Akar v rozhovore pre denník Sabah.

Podľa neho je v pohraničnom meste Manbidž stále tisíc členov YPG a rovnaký počet v Tall Rifaate. Obe mestá ležia západne od zóny, ktorú chce Turecko pri hranici zriadiť.

"Turecko a Rusko dohodli 150-hodinovú lehotu na to, aby sa teroristi z YPG stiahli z bezpečnostnej zóny. Čas vypršal. Teraz pomocou spoločných hliadok posúdime, či sa teroristi skutočne stiahli, alebo nie," uviedol šéf tlačového oddelenia Erdoganovho úradu Fahrettin Altun.

Prieskumné lety sa už začali 

Turecký minister zahraničia Cavusoglu neskôr uviedol, že Ankara akýchkoľvek príslušníkov YPG, ktorí v bezpečnostnej zóne zostali aj po lehote, zlikviduje. Turecký rezort obrany informoval, že už sa začali prieskumné lety nad sýrskym územím do hĺbky desiatich kilometrov od hraníc a čistenie od mín.

Na severe Sýrie bolo dnes pri stretoch medzi sýrskou a tureckou armádou zabitých najmenej 13 sýrskych vojakov, uviedla exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR).

Podľa agentúry AFP vojaci zomreli počas ostreľovania tureckého delostrelectva a išlo o vôbec prvý priamy stret tureckej a sýrskej armády od začiatku tureckej operácie v Sýrii začiatkom októbra.

Rusi majú spolu s Turkami začať hliadkovať pozdĺž hranice do vzdialenosti desiatich kilometrov od nej. Turecký minister povedal, že je ešte potrebné dohodnúť presné pravidlá, o podrobnostiach práve teraz v Turecku rokuje ruská delegácia.

Turecký prezident v minulosti povedal, že ak Rusko svoj záväzok z dohody nesplní, postará sa Turecko o zničenie YPG na severe Sýrie samo. Kremeľ dal minulý týždeň najavo, že ak sa Kurdi do 150 hodín nestiahnu, bude Rusko nútené "ustúpiť" a umožniť "tureckú vojenskú mašinériu" Kurdmi zničiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.