Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2019, 10:55

USA vás zradili. Stiahnite sa, inak vás Turecko rozdrví, odkazujú Rusi Kurdom

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan v utorok dohodli novú zmluvu o usporiadaní na sýrsko-tureckej hranici.

USA vás zradili. Stiahnite sa, inak vás Turecko rozdrví, odkazujú Rusi Kurdom
Zdroj: Reuters

Spojené štáty zradili sýrskych Kurdov, ktorí boli v minulých rokoch ich najbližšími spojencami, vyhlásil dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zároveň odporučil Kurdom, aby sa stiahli z tureckej hranice, ako je uvedené v rusko-tureckej dohode, inak ich turecká armáda rozdrví.

Prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan v utorok dohodli novú zmluvu o usporiadaní na sýrsko-tureckej hranici, kde Turecko 9. októbra začalo operáciu s cieľom zriadiť bezpečnostnú zónu.

Zabezpečia návrat sýrskych utečencov

Podľa dohody sa počnúc dneškom bojovníci kurdských milícií YPG počas 150 hodín stiahnu aj so svojimi zbraňami za 30-kilometrovú líniu od tureckej hranice. Ich doterajšie vojenské stanoviská budú zničené.

Zároveň začnú turecké a ruské jednotky hliadkovať v desaťkilometrovej zóne západne a východne od bezpečnostného pásma, aby bránili bojovníkom sa na miesto vrátiť.

Rusko a Turecko potom zabezpečí návrat sýrskych utečencov do vytýčenej pohraničnej oblasti.

Spojené štáty mali doteraz pri hranici svojich vojakov ako spojencov YPG, ktorí sa podieľali na porážke teroristickej organizácie Islamský štát. Začiatkom septembra prezident Donald Trump rozhodol vojakov stiahnuť, a umožnil tak tureckú ofenzívu.

Rusi kritizujú USA

Hovorca Kremľa Peskov dnes pred novinármi vyhlásil, že sa zdá, že Washington teraz podnecuje Kurdov, aby zostali čo najbližšie pri hranici a postavili sa tureckej armáde.

"Spojené štáty boli v minulých rokoch najbližšími spojencami Kurdov a nakoniec ich opustili a zradili. Teraz by ich najradšej nechali pri (tureckej) hranici a takmer ich nútia bojovať proti Turkom," povedal Peskov.

Hovorca tým reagoval na Trumpovho osobitného splnomocnenca pre Sýriu Jamesa Jeffreyho, ktorý v utorok vyjadril pochybnosti o tom, že sa Kurdi z danej oblasti stiahnu. O rusko-tureckej dohode povedal, že je "plná dier". "Ja len viem, že to zastaví Turkov od ďalšieho postupu. Či Rusi dodrží tie záväzky, ktoré sú veľmi vágne, to neviem," povedal Jeffrey.

Peskov vyhlásil, že keď Kurdi neodídu, budú sýrski vojaci a ruskí vojenskí policajti, ktorí sú na mieste, nútení odísť a ponechať Kurdov, aby sami bojovali proti tureckej armáde. "Turecká vojenská mašinéria zvyšné kurdské jednotky rozdrví," povedal Pesko

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.